Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Тајни на успехот: Импресионирајте го шефот

Време: 14:22

Датум: јануари 15, 2013

Категорија: КАРИЕРА

sef2

Професионалниот живот подразбира многу залагања, особено со цел да се издвоите од другите, од интервјуто за работа до процесот на работењето.

Доколку со шефот имате изградено силна врска, тоа ќе ви го олесни секојдневниот престој во канцеларијата. Прочитајте ги овие совети, како да го импресионирате шефот и да ја придобиете неговата доверба.

Работете ја својата работа и работете ја добро

Иако овој совет изгледа премногу очигледен, многумина работници не успеваат да ги остварат основните задачи кои од нив се бараат. Доколку сте вредни и ги извршувате вашите задачи, тоа ќе биде доволно да го импресионирате шефот.

Добро запознаете се со својот шеф

На почетокот на работата, дознајте кој метод на комуникација го користи вашиот шеф. Дали е тоа разговорот лице в лице, разговорот по телефон или разговорот преку електронска пошта. Добрата комуникација е од витално значење за градење на силни односи со вашиот претпоставен.

Бидете лојални

Секогаш бидете посветен и лојален работник. Никогаш не го озборувајте шефот со вашите колеги, а доколку имате некој проблем не го заобиколувајте вашиот претпоставен.

Направете приоритетите на вашиот шеф да станат и ваши

Работата на вработениот претставува исполнување на приоритетите на претпоставените, на начин кој тие го сакаат. Тоа е тимска работа, каде што вашиот шеф е водечката фигура. Комуницирајте редовно со вашиот шеф за вашите цели да се синхронизираат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…