Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Индустриското производство во еврозоната одеднаш се намали по растот во август

Време: 14:30

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Индустриското производство во еврозоната се намали за 0,6% на месечна основа во август, покажуваат сезонски прилагодените податоци на „Еуростат“. За споредба, прилагодените податоци за претходниот месец покажуваат зголемување од 1,4%.

Европската унија (ЕУ) како целина, исто така, објави пад, иако малку послаба – од 0,5% во септември во споредба со 1,7% раст во претходниот месец.

Сепак, на годишна основа, во септември, двата региони продолжија да забележуваат значително зголемување на индустриското производство, иако малку забавено во споредба со претходниот месец. Еврозоната доби раст од 3,3% и во ЕУ од 3,6%, додека годишниот раст во двата региони во август изнесува 3,8% и 3,9%, соодветно.

Според податоците на „Еуростат“ во еврозоната, скоро сите сектори забележаа намалување во септември, додека во ЕУ падот беше во сите сектори. Послабите податоци и во евро-зоната и во целата унија на месечна основа главно се должат на капитални производи, 1,6% и 1,4%, соодветно, енергија (0,9% и 0,6%), стоки за широка потрошувачка (0,9% и 0,3%) и репроматеријали (0,6% и 0,3%). Во еврозоната, само нетрајните производи за широка потрошувачка се зголемија за минимум од 0,1%, но во ЕУ падот изнесуваше 0,3%.

Најголем пад е забележан во индустриското производство во Португалија (-6,7%), Данска (-3,7%) и Грција (-3,6%), а најзначаен пораст е забележан во Холандија (4,3% %), Шведска (2,4%) и Естонија (2,3%).

Порастот од еврозоната во текот на годината главно беше поттикнат од раст на трајните производи за широка потрошувачка (6,9%) и интермедијарните производи (4,6%). Слични се индикаторите во ЕУ, каде што порастот на трајните производи за широка потрошувачка изнесува 6,6%, а средните од 4,7%. Сепак, производството на енергија во двата региони опадна за 1,7% и 0,1%, соодветно.

Индустриското производство во Латвија (12.0%), Словенија (8.6%) и Унгарија (8.0%) најдобро се застапени на годишна основа, додека во Ирска има пад од 3.1%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден на секои петмина во Грција е со неплатени во рок даноци, а во однос на 700.000 даночни обврзници во наредните денови ќе бидат преземени…

 • Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот задолжен за странски инвестиции, Аднан Ќахил вчера ја заврши тридневна работна посета на Република Турција каде оствари средби и состаноци со турската бизнис заедница.…

 • По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  Утре (24 март 2018) во просториите на ФИНКИ на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје на Државниот натпревар по информатика по 29 пат ќе се избира најдобриот…

 • Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  На патниот правец Катланово – Велес одронот кај манастирите е исчистен, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот е нормализиран и се одвива по две коловозни…

 • Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Судиите поротници го добија бараното покачување на надоместокот за одлучување и превоз до судот. Во „Службен весник“ е објавен „Правилникот за надоместоците на судиите поротници“…

 • Анѓушев: 40 милиони евра за отпадни води и регионален пристап за депониите

  Анѓушев: 40 милиони евра за отпадни води и регионален пристап за депониите

  Денеска на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје, во организација на Балканската асоцијација за животна средина БЕНА, почна конференцијата ГРЕДИТ 2018: „Загаденоста на воздухот и нерегулирани депонии“,…

 • 25 години УСАИД: Успешни проекти за меѓуетничка интеграција на младите и градење соживот за сите

  25 години УСАИД: Успешни проекти за меѓуетничка интеграција на младите и градење соживот за сите

  УСАИД во партнерство со македонските граѓани, институции, здруженија и организации, во изминатите 25 години работи за подобрување на квалитетот на живот во земјата. Во рамките…

 • Светски ден на водите 2018 – „Одговорот е во природата“

  Светски ден на водите 2018 – „Одговорот е во природата“

  Повеќе од 100 посетители присуствуваа на твитап-настанот во Скопје кој имаше за цел да ја подигне јавната свест за значењето на водите и важноста од…

 • Kон акцијата „Часот на планетата Земја“ се вклучува и Карпош

  Kон акцијата „Часот на планетата Земја“ се вклучува и Карпош

  Општина Карпош трета година по ред се вклучува во глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Општината соопшти дека во организација на Секторот за екологија и…

 • Можната трговска војна меѓу САД и Кина влева страв меѓу светските берзи

  Можната трговска војна меѓу САД и Кина влева страв меѓу светските берзи

  Берзите стравуват дека планот на американскиот претседател, Доналд Трамп, за воведување тарифи од 60 милијарди долари на кинески производи би можел да предизвика трговска војна,…