Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

10 реченици кои добриот шеф никогаш нема да ги изговори

Време: 14:32

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Австрискиот филозоф Лудвиг Витегеинстеин смета дека зборовите ја создаваат реалноста, а кога на некој сте му надреден тогаш тоа е многу точно. Зборовите не шефовите носат најголема тежина, а во комуникацијата со вработените често ја искористуваат својата позиција мислејќи дека секогаш се во право. Ви претставуваме десет изјави кои големите шефови никогаш нема да ги изговорат:

– „Не можам ништо да направам по тоа прашање“ – во превод … немам намера ништо да направам.

– „Секогаш било така“ – наместо игнорирање, големите шефови ги слушаат идеите на вработените.

– „Никој друг не се жали“ – иако никој друг не се пожалил, тоа не значи дека сите се задоволни.

– „Ако не ти е по волја, можеш да се вработиш на друго место“ – ваквото неценење на вработениот доведува до катастрофа.

– „Јас сум тој кој ти дава плата и мора да работиш како што ти кажувам“ – ова е изјава на шефот кој себе си се смета за крал, а некој кој се смета за нешто што не е, во општеството често е наречен будала.

– „Не сакам да знам“ – работата на шефот е секогаш да сослуша се што му се кажува, неможе да ги избира само позитивните вести.

– „Мораш подобро да ја работиш својата работа“ – добро е да дадете критика, но најпрвин потребно е да го поправите вработениот за одделните грешки кои ги прави, без никакви наредби.

– „Јас бев овде во саботата, а каде беше ти“ -посесивно агресивниот притисок врз вработените е најчестата причина за заминување на вработените, никој не е толку моќен да го краде нивното слободно време.

– „Си направил грешка, незнам зашто те плаќаме“ – доколку не знаете зошто го плаќате, тогаш вие правите поголема грешка.

– „Личните проблеми не смеат да ти пречат во работата“ – ова е сосема нерелано, наместо осуда, понудете му помош на вработениот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Кога вработените се полни со поддршка и имаат некој кој ги бодри и насочува, навистина можат да го променат работењето на компанијата. Понекогаш можат неуспехот…

 • Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Бен Карпентер, потпретседател на „CRT Capital Group“, голема брокерска компанија која вработува околу 300 институционални брокери, напиша и објави книга „The Bigs“ во која дава…

 • Три важни нешта кога работите од дома – Mотивација, продуктивност и концентрација

  Три важни нешта кога работите од дома – Mотивација, продуктивност и концентрација

  Оние кои работат од дома знаат колку е тешко да ја одржат мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови во кои многу нешта можат да ви…

 • Неколку можни причини поради кои не ве повикале да работите на одредено место

  Неколку можни причини поради кои не ве повикале да работите на одредено место

  Сте биле одлични на разговорот за работа. Или барем така мислите, но сега откако поминал еден месец дури и повеќе, не сте сигурни. Дали се…

 • Сакате да дадете отказ? Прво одговорете на овие 6 прашања!

  Сакате да дадете отказ? Прво одговорете на овие 6 прашања!

  Давањето на отказ повлекува низа прашања, но и одговорност. Постојат луѓе кои секојдневно размислуваат за тоа како да дадат отказ или тоа планираат да го…

 • Kако секоја година да ја зголемувате вашата заработка?

  Kако секоја година да ја зголемувате вашата заработка?

  Порталот Entrepreneur.com наведува три начини како да ја зголемувате вашата заработка секоја година… Станете инвестиција, а не трошок Ако она што го нудите е едноставно…

 • 5 грешки кои го уништуваат претприемачкиот проект

  5 грешки кои го уништуваат претприемачкиот проект

  Избегнувајте ги овие пет грешки со цел да не му наштетите на вашиот претпримачки проект. 1. Непочитување на деловниот план Ако во работењето се потпирате…

 • Нешта за кои не треба да се фрустрирате

  Нешта за кои не треба да се фрустрирате

  Во секојдневието луѓето често се во состојба на стрес. Тој е резултат на обврските, работата, брзиот начин на живот, несогласувањата во приватниот и деловниот живот…

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…