Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

На работното место понекогаш треба и да се расправате

Време: 12:51

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Тешкиот и стресен работен ритам на денешницата, кога се изгледа за итно, не доведува во напнати ситуации со колегите на работа. Има поединци кои поради секоја ситница внесуваат нервоза, но вие сигурно не сакате да сте меѓу нив. Сакате само одмерено да го браните својот став и добриот глас, бирајќи ги мудро вашите битки, ќе ја отворите вратата кон позадоволувачка и попродуктивна кариера во животот.

Како да знаете кои битки се вредни за борба? Еве неколку насоки…

Кога не треба да се расправате

– Се обидувате да промените луѓе кои немаат намера да се менуваат.

– Резултатот нема ништо да донесе или промени, без оглед дали ќе ја добиете или изгубите битката.

– Прашање околу кое сте во напната ситуација за вас не е релевантно.

– Не сте целосно информирани околу предметот на расправата или не сте целосно уверени дека вашиот став е исправен.

– Немате никакви шанси да победите.

– Имате други приоритети кои бараат многу или се поитни.

– Само се чувствате мрзоволно или сакате да им покажете на другите дека не сте слабак.

Кога треба да се расправате

– Вашите идеи се омаловажени.

– Вашата репутација е загрозена.

– Тоа е за доброто на целиот тим и компанијата.

– Соочени сте со акција која е лоша, неправедна или нелегална.

– Станува збор за нешто законско или многу важно.

– Случајот вклучува интегритет.

– Во случајот е вплеткана значителна сума на пари.

– Некој без причина ве навредил и деградирал.

– Постои опасност од голема загуба.

Значи, постојат случаи кога прифаќањето на бурна расправија е добро. Но немојте да бидете злобни кон луѓето само затоа што сте несреќни и незадоволни. Расправајте се само кога верувате дека сте апсолутно во право и кога влогот е вреден. Дури и да ја загубите битката, ќе ве ценат поради залагањето во добри нешта.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Овие неколку навики ве прават непрофесионални, одвикнете се од нив што е можно поскоро (видео)

  Овие неколку навики ве прават непрофесионални, одвикнете се од нив што е можно поскоро (видео)

  Иако поседувате знаење и вештина за работата со која се занимавате, постојат неколку работи кои вашиот претпоставен нема да ги толерира. Погледнете кои се тие…

 • Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Секој од нас доаѓа до период во кој се соочува со криза во својата кариера, кога ќе наидат такви периоди потсетете се дека за се…

 • Колку е опасно прекувременото работење?!

  Колку е опасно прекувременото работење?!

  Имено, од 57.000 испитаници, дури 70% од нив работат и кога ќе дојдат дома по работната смена, а тоа може негативно да се одрази на…

 • Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Кога станува збор за животот и кариерата, од суштинско значење се краткорочните цели иако во тој поглед се доста потценувани, бидејќи луѓето целото внимание го…

 • Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Иванка Трамп во едно излагање ја откри тајната на успехот, погледнете што таа ги посоветува сите оние кои сакаат да успеат на полето кариера. Поранешната…

 • Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите имаат поголема самодоверба и афинитети кон сексот, додека бринетите се поуспешни, психолозите направија неколку истражувања со цел да се дознае односот помеѓу бојата на…

 • Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Пред да го напуштите работното место, по завршувањето на работните часови, постојат неколку нешта кои треба да ги направите… 1. Листа Направете листа од сите…

 • Пофалбите се излезени од рајот!

  Пофалбите се излезени од рајот!

  Можат да се упатат со помош на зборови, но тоа може да биде и прегратка, топол поглед или стисок на раката. Најчесто очекувањата и пофалбите…

 • Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Неодамна е спроведено истражување кое покажува дека одредени видови на работа можат сериозно да му наштетат на човековото здравје. Со истражувањето се опфатени околу 1.600…

 • Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување…