Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Обезбедени 5,4 милиони швајцарски франци за рамномерен регионален развој

Време: 16:08

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со потпишување на Меморандум во Владата на Република Македонија од страна на вицепремиерот за економски прашања, г. Кочо Анѓушев, министерот за локална самоуправа г. Сухејл Фазлиу и амбасадорката на Швајцарија во Република Македонија, Сибил Сутер Техада, отпочнува имплементацијата на нов проект за поттикнување на рамномерниот регионален развој во државата, во вредност од 5,4 милиони швајцарски франци.

Најголемиот дел од средствата, 3,6 милиони, ги обезбедува Владата на Швајцарија, а 1,74 милиони швајцарски франци Владата на Република Македонија.

Вицепремиерот за економски прашања Анѓушев истакна дека Меморандумот ја покажува посветеноста на Владата за поголема поддршка на рамномерниот регионален развој.

– Со спроведување на меморандумот за разбирање очекуваме пред се да постигнеме повисоко ниво на транспарентност и преглед на средства кои се распределуваат преку Владините програми за имплементација на проекти, а со тоа да добиеме и јасна слика колку средства во кој регион се вложуваат, што пак ќе придонесе кон идни чекори и планирањето на средства за рамномерен регионален развој – рече вицепремиерот Анѓушев.

Потпретседателот на Владата Анѓушев појасни дека меморандумот содржи три компоненти и појасни на како ќе се искористат средствата наменети за меморандумот.

Со имплементацијата на првата компонента, во вредност од 1.7 милиони швајцарски франци ќе се лоцираат и спроведуваат фондови за рамномерен регионален развој на транспарентен и предвидлив начин согласно степенот на развој на планските региони. Со тоа ќе се работи на унапредување на административната, законодавната и финансиската рамка во областа рамномерен регионален развој. Со оваа компонента ќе се воспостави систем за подобра координација, планирање, спроведување и мониторинг на средствата наменети за оваа област.

Со втората компонента во вредност од 600 илјади швајцарски франци ќе се опфатат активности кои ќе придонесат за тоа потребите и барањата на граѓаните, вклучително и на ранливите категории граѓани, систематски да бидат вклучени од страна на Регионалните совети во процесот на планирање на регионалниот развој.

Третата компонента во вредност од 2,7 милиони швајцарски франци директно ќе влијае на подобрување на работата на центрите за регионален развој во сите осум плански региони, особено во помалку рзвиените, за да ја подобрат својата ефикасност и ефективност. Преку оваа компонента ќе се поддржи креирање и спроведување на проекти од поголем обем и иновативни проекти.

Амбасадорката на Швајцарија, г-ѓа Сутер Техада истакна дека швајцарската Влада ја поддржува политиката на рамномерен регионален развој во Република Македонија од 2012 година и дека нема да застанат овде.

– Темелите се поставени, но ние не смееме да застанеме тука. Она што ни треба денес е политика која целосно го мобилизира потенцијалот на планските региони и го поттикнува нивниот развој. Денешните региони мора да размислуваат за тоа како да станат конкурентни играчи на глобалниот пазар, а најуспешни се оние кои успеале да ги интернационализираат нивните економии. Покрај натамошното зајакнување на капацитетите на институциите одговорни за регионалната политика, неопходно е алоцирање на буџетските средства според нивото на развој на планските региони. Потребна е поголема транспарентност, одговорност и учество на граѓаните во планирањето и спроведувањето на регионалниот развој – рече амбасадорката Сутер Техада.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Лидерите на Германија и Франција најавија дека планираат да ги зајакнат безбедносните капацитети на Европската Унија со цел полесно да се справат со предизвиците од…

 • Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Инвестираме во поздрава животна средина за подобар стандард на живеење, истакнаа заменик претседателот на Владата, Кочо Анѓушев и министерот за животна средина и просторно планирање,…

 • Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција денеска изјави дека очекува министрите за финансии од еврозоната на средбата во четврток да достават „значителни“ мерки, со кои ќе го направат нејзиниот долг…

 • Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Европските компании ја определуваат бизнис климата во Кина како непријателска поради ограничувањата во интернет просторот и неправедните законски прописи, според годишната студија на Стопанската комора…

 • Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и советникот за економија и…

 • Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

  Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

  Вонредна средба на ЕУ со цел да се најде европско решение за прашањето со бегалците ќе се одржи в недела во Брисел, објави агенција АПА.…

 • Договор меѓу ЕБОР и Охридска банка за 10 милиони евра повластени кредити за нови инвестиции

  Договор меѓу ЕБОР и Охридска банка за 10 милиони евра повластени кредити за нови инвестиции

  Министерот за финансии, Драган Тевдовски, присуствуваше на потпишувањето на договорот помеѓу ЕБОР и Охридска банка, со кој на малите и средните претпријатија им се ставаат…

 • Владата ги повика граѓанските организации да ги мониторираат јавните набавки

  Владата ги повика граѓанските организации да ги мониторираат јавните набавки

  Владата го повикува граѓанскиот сектор во мониторирање на процедурите за јавни набавки со цел тие да бидат целосно заштитени од можности за злоупотреби. На прес-конференција…

 • Преку нова програма ќе се подигнува социјалната одговорност и иновативноста на учениците

  Преку нова програма ќе се подигнува социјалната одговорност и иновативноста на учениците

  Фондот за иновации и технолошки развој и УНИЦЕФ денеска најавија почеток на нов проект со кој учениците ќе се поттикнуваат да учествуваат во детектирањето на…

 • Уписи во средно – сите бегаат од стручната работа која нуди добра заработка

  Уписи во средно – сите бегаат од стручната работа која нуди добра заработка

  Средните училишта ги објавија резултатите од првиот уписен рок, најголем дел од полу матурантите и годинава се одлучија за гимназиите иако стручната работа нуди солидна…