Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Продажба на автомобили – мал раст кај новите, голем пад кај половните

Време: 14:07

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Мало зголемување на увозот на нови, но значително намалување на влезот на половни автомобили. Сепак, цените подолго време остануваат непроменети.

Според податоците на Царинската управа од 1 јануари до 31 октомври биле увезени 4.445 нови и 18.256 половни автомобили. Во истиот период лани бројките достигнале 4.169 односно 22.113.

Импортерите на нови возила потврдуваат дека имаат благо зголемен промет, но велат и дека состојбата е се уште далеку од онаа пред 6-7 години кога годишните бројки по бренд се мереле во илјадници, а сега во стотици.

„Очигледно е дека имаме заситен пазар од една страна, а од друга страна имаме и намалена куповна моќ. Скоро сите што можат да си дозволат нов автомобил веќе го направија тоа, другите купуваат половни“, велат во еден од поголемите салони за автомобили.

Стагнација има и кај продажбата на половни автомобили – на интернет има десетици илјади активни огласи. Се нуди се – од Yugo од 80-те за 300 евра, Ford Fiesta од 90-те за 700, неколку години стара Toyota Yaris за 4.000 евра. Секако има и луксузни возила кои чинат 10 до 15 илјади евра.

На плацовите за препродажба автомобилите седат паркирани со месеци чекајќи сопственик.

„Никако не оди, пред пропаѓање сме. Пред неколку години продавав и над 50 коли месечно. Сега едвај опстојувам, морав да отпуштам двајца вработени, сега продавам сам“, вели сопственик на плац за препродажба на половни коли.

Лани во јули стапија во сила построгите критериуми за увоз на половни возила. Се забрани внес на автомобили со ЕУРО 3 стандард односно постари од 2005-та година. Ова дополнително го намали обемот на работа за препродавачите односно за увозниците на половни коли.

Дека секторот стагнира покажуваат и податоците на Народната Банка. НБРМ подолго бележи намалување на одобрените автомобилски кредити, последните податоци покажуваат годишен пад од околу 5%.

На глобално ниво трендот е позитивен. Светскиот пазар на нови автомобили минатата година имал раст од 4.6%, биле продадени 93 милиони и 248 илјади нови коли, а најголем дел од продажбата била остварена во Кина и Соединетите Американски Држави.

Во Европа лани бил остварен раст од 6.3%, биле продадени 15 милиони и 762 илјади нови автомобили, а топ пет водечки пазари биле: Германија, Франција, Обединето Кралство, Шпанија и Италија.

Британскиот специјализиран сајт за купување автомобили, carbuyer.co.uk, направи листа на најдобрите половни автомобили за годинава споредувајќи ги цените и перформансите. На првото место е Kia Cee’d, а потоа следат Skoda Yeti, Dacia Duster, Ford Focus, SEAT Leon, Nissan Leaf.

Сепак, за македонски услови, барем според познавачите, најдобра е инвестицијата во германски марки особено серијата на Volkswagen која најмногу држи цена и која има достапни резерви делови и евтин сервис.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…

 • Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека јавниот оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари…

 • По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По претседателските и парламентарните избори во Турција, забележан е пад на вредноста на американскиот долар во однос на турската лира. Лирата утрово зајакнала за 1,5…

 • Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната…

 • Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Дваесет и шест згради во општина Центар добија енергетско-ефикасни фасади кои ќе го задржат автентичниот изглед на зградите и боите за кои последниот збор ќе…