Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Кои фонтови не би требало да ги користите во вашето CV

Време: 12:46

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Дали ве изненадува фактот дека менаџерите кои вработуваат сметаат дека користењето на фонтот Times New Roman во вашата биографија е еквивалентно на носењето на тренерки на разговорот за работа?

Деловното резиме, парче хартија направено да не прикаже во најдобро светло, е едно од местата каде луѓето користат фонт за да се изразат и прикажат себе си. Откако Bloomberg пишуваше за најдобрите фонтови во CV-то, Independent го контактираше експертот за вработување Милдред Талабиј, и го праша кои фонтови никако не треба да се користат, а кои се пожелни:

„Немам листа кога станува збор за лошите фонтови во CV-то, имам само еден дежурен виновник – Times New Roman. Избегнувајте го како ѓавол. Кога користите Times New Roman како да велите „Не сум го корегирал моето CV десет години“, а тоа е порака која не би сакале да му ја пренесете на работодавецот.

Фонтовите кои се пожелни и кои се карактеризираат како „појасни, посвежи, помодерни“ се: Verdana, Calibri, Century Gothic иTahoma.

И уште еден совет „Избегнувајте го и фонтот Arial – не е баш непожелен како Times New Roman, но е на добар пат да стане тоа“.

Значи, некогаш омилениот фонт, стана многу „озогласен“ и старомоден. Истото мислење го има и Bloomberg.

Како и во се, и во составувањето и дополнувањето на работната биографија треба да ги следите трендовите. Изгледот на CV-то може да пресуди дали вашиот потенцијален работодавец ќе ве повика на разговор или не.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Навиките на неуспешните и успешните луѓе

  Навиките на неуспешните и успешните луѓе

  Проверете кои се навиките на успешните луѓе кои ги прават различни од неуспешните… Навики на неуспешните луѓе: – Лесно се откажуваат – Се плашат од…

 • Зголемете ја креативноста со неколку едноставни вежби!

  Зголемете ја креативноста со неколку едноставни вежби!

  Како претприемач, вашата работа е секогаш да бидете чекор понапред од пазарот, секогаш подготвени со нова бизнис идеја. Без разлика дали сакате да дизајнирате нов…

 • Неколку совети за лична и деловна среќа

  Неколку совети за лична и деловна среќа

  Независно од годините, полот или културата, секој човек барем еднаш во животот искусил тешки моменти, тага, солзи, некаков облик на депресија… Околностите во кои живеете…

 • Облеката влијае на вашата продуктивност! (фото)

  Облеката влијае на вашата продуктивност! (фото)

  Дури и да не го бара тоа компанијата многу жени се трудат да изгледат елегантно, односно се трудат да остават впечаток на одговорна личност. Сепак,…

 • Овие неколку навики ве прават непрофесионални, одвикнете се од нив што е можно поскоро (видео)

  Овие неколку навики ве прават непрофесионални, одвикнете се од нив што е можно поскоро (видео)

  Иако поседувате знаење и вештина за работата со која се занимавате, постојат неколку работи кои вашиот претпоставен нема да ги толерира. Погледнете кои се тие…

 • Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Секој од нас доаѓа до период во кој се соочува со криза во својата кариера, кога ќе наидат такви периоди потсетете се дека за се…

 • Колку е опасно прекувременото работење?!

  Колку е опасно прекувременото работење?!

  Имено, од 57.000 испитаници, дури 70% од нив работат и кога ќе дојдат дома по работната смена, а тоа може негативно да се одрази на…

 • Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Кога станува збор за животот и кариерата, од суштинско значење се краткорочните цели иако во тој поглед се доста потценувани, бидејќи луѓето целото внимание го…

 • Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Иванка Трамп во едно излагање ја откри тајната на успехот, погледнете што таа ги посоветува сите оние кои сакаат да успеат на полето кариера. Поранешната…

 • Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите имаат поголема самодоверба и афинитети кон сексот, додека бринетите се поуспешни, психолозите направија неколку истражувања со цел да се дознае односот помеѓу бојата на…