Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Германија и Шпанија се пред Велика Британија на пазарот за недвижнини

Време: 16:14

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германија и Шпанија се пред Велика Британија како водечки пазар на деловен простор во Европа во 2018-та година, покажуваат резултатите од истражувањето меѓу речиси 150 инвеститори во недвижности, спроведено од консултантската компанија „Knight Frank“, соопштува интернет изданието „property-magazine.eu“.

Средствата за управување на инвеститорите изнесуваат 340,4 милијарди евра.

Речиси 30% од инвеститорите кои држат средствата од 3 до 5 години, ја посочуваат Германија како најпосакуван инвестициски пазар во 2018-та година. За споредба, минатата година сличен одговор дале 27% од испитаниците.

Една петтина од испитаниците ја посочуваат Шпанија како најпосакуван пазар и покрај актуелната политичка нестабилност предизвикана од референдумот за независност на Каталонија.

Само 12% од инвеститорите, од кои повеќето се со седиште во Лондон, ја идентификуваа Велика Британија како главен пазар, а други 9% ја посочуваат Франција.

Податоците покажуваат дека политичката неизвесност околу „Брексит“ не е главната грижа на инвеститорите. Само 16% од испитаниците укажуваат на геополитичка несигурност како главен предизвик.

За повеќе од 60% од инвеститорите, главен проблем се цените на имотот и недостатокот на квалитетни средства во Европа. Дополнителни 11% укажуваат на конкурентноста на пазарот како главен предизвик на странскиот пазар.

Повеќето инвеститори се претпазливи во врска со изгледите за пазарот во Велика Британија. Речиси 60% од испитаниците, сепак, веруваат дека побарувачката за комерцијална сопственост во Европа ќе се зголеми во 2018-та година во споредба со 2017-та година.

Повеќе од половина од нив укажуваат дека индустријата и дистрибутивниот сектор се најатрактивни и 28% специјализирани средства (на пример, студентско домување). Вкупно 15% од учесниците во истражувањето ќе се фокусираат главно на канцелариски згради, а само 2% на малопродажен простор. Уште 3% укажуваат на хотели како приоритетна класа на средства.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…

 • Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека јавниот оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари…

 • По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По претседателските и парламентарните избори во Турција, забележан е пад на вредноста на американскиот долар во однос на турската лира. Лирата утрово зајакнала за 1,5…

 • Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната…

 • Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Дваесет и шест згради во општина Центар добија енергетско-ефикасни фасади кои ќе го задржат автентичниот изглед на зградите и боите за кои последниот збор ќе…