Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Mercedes-Benz продолжува да остварува рекордни продажби

Време: 15:46

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот производител „Mercedes-Benz“ продолжува да ја зголемува продажбата и објави рекордни резултати за октомври. Вкупниот број на нови автомобили доставени до купувачите низ целиот свет е 182.812, што е за 5,6% повеќе од истиот период во 2016-та година.

За првите 10 месеци, вкупниот резултат на компанијата е 1.900.112 возила, што претставува зголемување од 11,1%. Во октомври „Mercedes-Benz“ е лидер во премиум-сегментот на пазарите во Германија, Италија, Шпанија, Белгија, Австрија, Португалија, Тајван, САД и Канада.

Во Европа брендот исто оствари рекорд, така што во октомври има продадено 76 694 автомобили, што е со 7,4% повеќе од истиот месец 2016-та година. За 10-те месеци од годинава се доставени околу 800.000 автомобили и тоа значи раст со 8 %.

Во Азиско-пацифичкиот регион, резултатот за октомври изнесува 67.132 единици, со раст од 5.3%. Од почетокот на годината продажбата изнесува 728.263, што е за 21,1% повеќе. Ова е исто така рекорд за компанијата од Штутгарт. Резултатите во Кина се уште поуспешни, со 10-месечен раст од 27,8%.

Огромниот придонес за успесите на „Mercedes-Benz“ е на кросоверите, од кои се продадени во 658.208 примероци – зголемување за 13,7%. Сепак, „E-Class“ забележа највисок раст, со резултат од 295.639 единици (+ 50%).

Сепак, проблем за Daimler AG останува брендот „Smart“, од кои 111.486 единици се продадени за 10 месеци. Падот беше 4,9%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  „Volkswagen“ и „Ford“ ја разгледуваат можноста за создавање сојуз на полето на производство и развој, вклучувајќи ги и заедничките модели, се вели во соопштението на…

 • Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche уште еднаш направи историја и ги освои двете класи на ГТЕ на најтешката и најдолга трка во светот. Во про категоријата, Porsche 911 RSR…

 • Mercedes покажа како го тестира својот електричен SUV (фото+видео)

  Mercedes покажа како го тестира својот електричен SUV (фото+видео)

  Компанијата „Mercedes-Benz“ објави фотографии од прототипот на својот нов модел – електричениот кросовер „EQC“. Автомобилот е камуфлиран и тестиран на високи температури во Шпанија. Целта…

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Експертите на Schwacke повторно ја потврдуваат остаточната вредност на лидерот во класата на компактни ванови Opel ADAM и InsigniaGrandSport исто така се на подиумот Риселсхајм.…

 • Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  По неколку објавени фотографии на интернет, „Audi“ официјално го претстави новиот модел „А1“ за 2019-та година. Обновениот хечбек е различен од неговиот претходник, како во…

 • Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Следната генерација на пазарниот хит „Nissan Qashqai“ нема да добие дизајн кој е различен од сегашната генерација, но ќе има големи промени во погонот. Пазарното…

 • Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Компанијата „Ford“ претстави прототип на „паметна“ облека која ќе им овозможи на велосипедистите да патуваат посигурно. Благодарение на тоа, тие ќе можат да користат сигнали…

 • Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  За неколку години „Mercedes“ ќе започне со испорака на својот прв целосно електричен автомобил од „C“ сегментот Најавен како „Concept EQA“ во текот на минатата…

 • BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави новото купе кој ќе се нарекува „Series 8“. Дизајнот на автомобилот е во стилот на истиот концептен модел…