Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Земјите од Балканот ќе вложат до 320 милијарди евра за развој на енергетиката до 2025-та

Време: 14:50

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Меѓу 267 милијарди евра и 321 милијарди евра ќе бидат инвестициите за развој на енергетскиот сектор на Балканот во периодот 2016 – 2025 година, покажува оптимистичкото сценарио во студијата на Институт за енергетика за Југоисточна Европа со седиште во Атина, пренесува грчката новинска агенција Ana Mpa.

Овие средства ќе бидат вложени во нови производствени капацитети, зелени централи и екстракција на фосилни горива.

Анализите покажуваат дека речиси половина од овие средства (меѓу 125 милијарди евра и 141 милијарди евра) ќе инвестира Турција, што ќе ја претвори земјата во водечка енергетска сила во регионот.

Истражувањето опфаќа 13 држави на Балканскиот полуостров. Според пресметките до 2050-та година потребата од енергија во регионот ќе расте значително – од 59 милиони тони нафтен еквивалент денес до 219 милиони тони во 2050-та година. Уделот на Турција во финалната енергетска потрошувачка ќе се зголеми од 52% до 60%, додека на Грција се очекува да се намали – од 10% до 7%.

Очекуваните инвестиции во развојот на енергетиката на Грција за периодот меѓу 2016-та година и 2025-та година ќе бидат во опсегот од 23,3 до 30,2 милијарди евра.

Увозот на нафта и природен гас ќе доминира во енергетскиот микс на регионот, иако аналитичарите предвидуваат недостатокот на поврзаност меѓу гасните мрежи на земјите. Во однос на електричниот пазар приоритет ќе биде поврзувањето на Италија, земјите на Западен Балкан и Грција.

Во анализата е запишано уште дека земјите на Балканот тешко ја прифаќаат идејата да го запрат производството на електрична енергија од јаглен, бидејќи снабдувањето и трошоците како целина се прифатливи. Политиката на ЕУ сепак е да ја намали врската меѓу економијата и зависноста од јагленот по еколошки причини.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…

 • Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека јавниот оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари…

 • По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По претседателските и парламентарните избори во Турција, забележан е пад на вредноста на американскиот долар во однос на турската лира. Лирата утрово зајакнала за 1,5…

 • Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната…

 • Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Дваесет и шест згради во општина Центар добија енергетско-ефикасни фасади кои ќе го задржат автентичниот изглед на зградите и боите за кои последниот збор ќе…