Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Пет градови кои ќе ви платат да живеете во нив

Време: 11:24

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Велат дека е убаво каде што не сме. Дозволете да не се согласиме со оваа популарна мудрост. Добро е таму, каде што живеете добро.

Меѓутоа, понекогаш треба да се стимулира „добар живот“. Ова е она што некои локални власти ги прават во живописните делови на светот – тие нудат материјална поддршка на оној кој одлучува да се насели таму.

Дали размислувате за таква промена?

1. Сите градови во Алјаска, САД

Дали сонувате еднаш и за секогаш да заборавите на летната жештина и автобусите што се преплавени со запотени сограѓани? Тогаш Алјаска те повикува.

Суровата убавина на шуми покриени со снег, свежа риба во текот на целата година и соседството на мечки ќе бидат вашиот вообичаен пејзаж на овие ширини.

Властите ќе бидат среќни да им платат на новодојденците. Секој ќе добие износ во зависност од нивното работно искуство и образование.

Можете дури и да добиете еднократна помош од 25.000 долари за обука. Ви звучи примамливо?

2. Нијагарините водопади, САД

Ако имате слабост на водопадите и секогаш сте сонувале да ја видите Нијагара, користете ја оваа прилика.

Властите на градот во близина на познатото ремек-дело на природата нудат 7.000 долари на млади специјалисти.

Условот е еден – да работите 2 години во локалните претпријатија.

3. Мисима, Јапонија

Зарем не сонувате за Америка? Тогаш веројатно за Јапонија? Едно мало јапонско село нуди 100.000 јени, или 900 долари, да се преселите во оваа населба плус месечна помош во првите три години на живеење таму.

Тоа не е сè. Исто така, добивате крави како охрабрување. Вие нема да имате недостаток на млеко, сирење и урда.

4. Утрехт, Холандија

Ако сакате лалиња, квалитетни сирења и стереотипи, можете да живеете во Холандија неколку години без никакви проблеми. Започнете од релативно големиот град Утрехт.

Во него живеат 334.000 луѓе. Архитектурата е многу убава, имате фудбалски клуб и убав бонус од неколку илјади долари, бидејќи ќе се преселите таму.

5. Кандела, Италија

Комуната во Италија, на источниот брег на провинцијата Фоџа, може да ви биде ново место за живеење. Во близина има планини, море, свеж воздух, убави бели камени куќи со големи тераси и многу малку соседи.

Сè што треба да направите е да се преселите таму, да изнајмите живеалиште и да добиете работа со годишна плата од 7500 евра. Властите се подготвени да ви помогнат финансиски.

Секој новодојденец ќе добие околу 800 евра за трошоци, за пар ќе даде 1.200 евра, а за цело семејство – 2000 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во Македонија во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен…

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…

 • Се уште не се знае колку дополнително ќе чини автопатот Кичево-Охрид

  Се уште не се знае колку дополнително ќе чини автопатот Кичево-Охрид

  Се уште не се знае колку дополнително ќе чини изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Во моментот се преговара за дополнителните активности кои не биле…

 • До крајот на месецов завршува инсталацијата за електронска наплата на патарините

  До крајот на месецов завршува инсталацијата за електронска наплата на патарините

  До крајот на месецов се очекува да заврши инсталирањето на електронскиот систем за наплата на патарините, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта…