Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Скопје троши 317.000 тони дрва во една сезона, што е еднакво на сите дрвја на Водно

Време: 15:22

Датум: ноември 8, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во текот на една грејна сезона во Скопје е користат 317.000 тони дрва, што е еднакво на сите дрвја што ги има на Водно, рече директорката на УНДП за Македонија, Луиза Винтон на денешниот координативен состанок со министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и заменик-министерот Јани Макрадули, со градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов и градоначалниците на општините од Скопскиот плански регион за координирање и усогласување на активностите за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух.

„Толкава шумска површина се сече во другите делови на земјата за жителите на главниот град и на регионот околу него да се затоплат во само една година. Следната сезона ќе се исече уште едно Водно и тоа ќе продолжи и во наредните години ако не се преземат мерки“, рече таа.

За да се намали загадувањето на воздухот се предлагаат три мерки. Првата мерка, којашто бара најмалку финансиски средства, е да се зголеми користењето на парното греење онаму каде што има мрежа, односно што повеќе домаќинства што се имаат исклучено повторно да се приклучат на парно.

Втората мерка е оние што се греат на дрва да ги заменат старите и неефикасни печки со нови грејни тела, а третата мерка, којашто е и најскапа е да се зголеми енергетската ефикасност, бидејќи над 50 насто од објектите треба да се реновираат затоа што не се енергетски ефикасни.

Но, загадувањето не доаѓа само од греењето на дрва. Во истражувањето на УНДП се посочува дека голем придонес во загадувањето на воздухот има и палењето на пластика, лакирани материјали, јоргани, облека и друго ѓубре. Во студијата, исто така, се посочува дека, освен во општината Шуто Оризари, во другите општини не постоело совпаѓање меѓу имотната состојба на граѓаните и начинот на греење, но постоело совпаѓање со образовната структура на населението, што укажува дека треба да се едуцираат граѓаните и да се работи на јакнење на нивната свест.

Според податоците од новата студија што ја изработи Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), презентирана на координативниот состанок за загадувањето што се одржа во Клубот на пратениците, дури 45 насто од домаќинствата во градот се греат на огревно дрво, 30 насто на електрична енергија, а само 21 насто се приклучени на парно, а греењето најмногу придонесува за загадување на воздухот.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Велика Британија планира да ги отстрани тарифите за увоз на јапонски автомобили

  Велика Британија планира да ги отстрани тарифите за увоз на јапонски автомобили

  Велика Британија е решена да ги укине тарифите за увозот на јапонски автомобили до 2026-та година, како дел од трговскиот договор што двете земји сакаат…

 • Како ќе се променат аеродромите до 2030-та година?

  Како ќе се променат аеродромите до 2030-та година?

  „CNN Travel“ ги собра мислењата на експертите во воздухопловната индустрија за да разберат како ќе се променат аеродромите во текот на следната деценија. Тие посочуваат…

 • „Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

  „Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

  Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава на кого му беше…

 • Досега до Град Скопје пристигнале 2301 онлајн апликации за субвенции за инвертер клими

  Досега до Град Скопје пристигнале 2301 онлајн апликации за субвенции за инвертер клими

  Од почетокот на отворањето на јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери, поднесени се 2.301 апликации, а остануваат средства за уште околу 2.700…

 • Цените на горивата остануваат исти

  Цените на горивата остануваат исти

  Цените на бензините, дизелот и екстралесното масло остануваат исти, а од полноќ за 1,611 отсто ќе биде зголемена цената на Мазутот М-1 НС, одлучи Регулаторната…

 • Дали Лукашенко вака победи на изборите?(видео)

  Дали Лукашенко вака победи на изборите?(видео)

  На социјалните медиуми, наводно, кружи видео за една од измамите за време на изборите во Белорусија. Откако претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, освои убедливо мнозинство…

 • Јунајтед го пропуштија „крајниот рок“ за Санчо, сега се фокусираат на Даглас Коста

  Јунајтед го пропуштија „крајниот рок“ за Санчо, сега се фокусираат на Даглас Коста

  Манчестер јунајтед се заинтересирани да го добијат крилото на Јувентус, Даглас Коста, откако го пропуштија „крајниот рок“ кој го постави Борусија Дортмунд за трансферот на…

 • Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе трае до крајот на 2022

  Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе трае до крајот на 2022

  Никој од надлежните институции и организации не се осмелува да каже точно кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, иако во моментов тоа е една од…

 • Топ 20 најмногу и најмалку профитабилни компании по вработен во САД(инфографик)

  Топ 20 најмногу и најмалку профитабилни компании по вработен во САД(инфографик)

  “The Fortune 500” е елитен клуб на најголемите американски бизниси, кои комбинирано генерираа профит од над 1,2 трилиони американски долари во 2019 година. Но, колку…

 • „Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

  „Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

  Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија…