Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Врвните директори советуваат: 4 особини кои секој лидер мора да ги усвои

Време: 12:24

Датум: ноември 8, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Во постот кој е објавен на платформата „LinkedIn Learning“, Рид Хофман (основачот на LinkedIn), Аријана Харингон (основачот на The Huffington Post и Thrive Global), Рајан Холмс (директорот на Hootsuite) и Бил Џорџ, водечкиот професор на Harvard Business School, го споделија со јавноста своето мислење за тоа со кои предизвици ќе се соочат идните лидери и кои вештини ќе им бидат потребни за да успеат.

Значи, врвните лдири на топ позициите имаат совети за вас:

1. Цел

Аријана Хафингтон смета дека поважно е да го најдете и одржите чувството за цел. Целта е нешто што е фиксирано, тоа е вештина – која се создава, вежба, зајакнува и негува, така што сите во компанијата ја усвојуваат. Целта е она што е основата, она на што се темели профитот и растот.

2. Способност да се инспирираат и мотивираат вработените

Рид Хофман смета дека директорите мораат да научат како да ги привлечат и менаџираат талентите, за да можат да бидат во тек со промените. Наместо да се фокусирани на платите и бонусите, лидерите треба да постават добри основи за своите вработени, за да можат да напредуваат во кариерата.

3. Волја за учење

Во светот кој незапирливо трча напред, идните раководители мораат да бидат подготвени и да ја прифатат главната работа – промената. А за да би можеле да ја следат промената, мора да имаат волја да учат. „Како раководител морате да станете вреден ученик, за да бидете поприлагодливи на промените“, смета Рид Хофман. „Деловниот свет се менува, и не можете да се потпрете на претходното искуство, без оглед колку во овој момент сте успешни“.

4. Активно користење на социјалните мрежи

Според Рајан Холмс (директор на компанијата Hootsuite – платформа која го олеснува користењето на социјалните мрежи), дури 61 процент од оние кои се на листата директори „Fortune 500“ не се воопшто присутни на социјалните мрежи, и тоа е грешка.

Главните бизнис лидери кои се активни на социјалните мрежи, имаат платформа преку која делат пораки со светот, и не само тоа – можат да ги привлечат и најдобрите таленти во својата компанија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Овие неколку навики ве прават непрофесионални, одвикнете се од нив што е можно поскоро (видео)

  Овие неколку навики ве прават непрофесионални, одвикнете се од нив што е можно поскоро (видео)

  Иако поседувате знаење и вештина за работата со која се занимавате, постојат неколку работи кои вашиот претпоставен нема да ги толерира. Погледнете кои се тие…

 • Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Секој од нас доаѓа до период во кој се соочува со криза во својата кариера, кога ќе наидат такви периоди потсетете се дека за се…

 • Колку е опасно прекувременото работење?!

  Колку е опасно прекувременото работење?!

  Имено, од 57.000 испитаници, дури 70% од нив работат и кога ќе дојдат дома по работната смена, а тоа може негативно да се одрази на…

 • Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Кога станува збор за животот и кариерата, од суштинско значење се краткорочните цели иако во тој поглед се доста потценувани, бидејќи луѓето целото внимание го…

 • Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Иванка Трамп во едно излагање ја откри тајната на успехот, погледнете што таа ги посоветува сите оние кои сакаат да успеат на полето кариера. Поранешната…

 • Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите имаат поголема самодоверба и афинитети кон сексот, додека бринетите се поуспешни, психолозите направија неколку истражувања со цел да се дознае односот помеѓу бојата на…

 • Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Пред да го напуштите работното место, по завршувањето на работните часови, постојат неколку нешта кои треба да ги направите… 1. Листа Направете листа од сите…

 • Пофалбите се излезени од рајот!

  Пофалбите се излезени од рајот!

  Можат да се упатат со помош на зборови, но тоа може да биде и прегратка, топол поглед или стисок на раката. Најчесто очекувањата и пофалбите…

 • Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Неодамна е спроведено истражување кое покажува дека одредени видови на работа можат сериозно да му наштетат на човековото здравје. Со истражувањето се опфатени околу 1.600…

 • Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување…