Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    

Tip of the week: Балансирање на очекувањата

Време: 12:56

Датум: October 19, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Станавме општество во кое очекувањата се високи, но ајде што се високи, туку сакаме работите да ни се случуваат многу брзо. Тоа е најмногу видливо на работа и на активности поврзани со работа, но не се малку ниту оние од општествен карактер.

Очекувањата кај луѓето се нормална работа. Но какви ќе бидат тие, најмногу зависи од тоа како ни се претставени. Истражувањата покажуваат дека очекувањата за некоја ситуација во животот претставуваат моќен момент за она што сакаме да го прифатиме и што сакаме да го признаеме. Тоа е така затоа што го добиваме она што сакаме да го очекуваме. А што (сакаме) да очекуваме мораме прво да го потврдиме со соговорникот, бидејќи она што нема да ни се потврди, може да доведе до претпоставки.

Затоа и треба да балансираме со очекувањата, но од друга страна, тоа не е лесно. Уште повеќе не е лесно, ако не зависи само од вас. Во прилог се неколку работи кои ќе ви помогнат во балансирање на очекувањата:

 • Одговорност – преземање одговорност за нашите акции. И не само наши, туку и на организацијата/институцијата за која или во која работиме. Не може да се каже дека не сте го создале тоа вие или се одложило нешто, поради компанијата, но од друга страна, ако навремено се изврши дека е само ваша заслуга.
 • Искреност – искрени кога станува збор за поставување на очекувањата. Нека не ви постојат како варијанта белите лаги за да се врати рокот, искреноста и чесноста се подобра варијанта. Одговорноста бара чесност.
 • Транспарентност – само со поголема транспарентност и постојана комуникација со сите инволвирани, сите можат да ја видат вистината. Транспарентноста е поврзана со одговорноста, а придонесува кон градење на вашиот интегритет и кредибилитет.
 • Интегритетот – е работа која треба да ја заслужите. Дали ќе ја заслужите уште од самиот почеток или подоцна, кога ќе ви биде потешко, од вас зависи. Доколку побргу разберете дека интегритетот сте вие, тоа е полесно за вас.
 • Грешки – никој не е совршен и мора да бидеме подготвени за правење грешки, но и за признавање на грешките. Само со тоа ќе можете да се поправите во иднина и побрзо изнаоѓање на решенија.
 • Почит – важно е да ги исполните очекувањата со почит.

Без оглед на вашата позиција на работа, дома или со пријатели, управувањето или балансирањето со очекувањата е важен дел од она што го правиме секој ден.

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…