Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Владата ќе прави шумски катастар

Време: 15:16

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги исплати ненамирените обврски од програмата за проширена репродукција на шумите за 2016 година кон сопствениците на приватни шуми.

Станува збор за исплата на 21 илјада евра за пошумување сопственото земјиште со вкупна површина од 21,54 хектар на 16 лица. Со програмата за 2016 година беа обезбедени околу 25 илјади евра за пошумување 25 хектари земјиште во приватна сопственост за што конкурираа 17 лица, но само едно лице не ја реализира мерката.

Исто така, со програмата за годинава се предвидува мерка за пошумување на земјиште во приватна сопственост на површина од 20,13 хектари за што се обезбедени средства од буџетот на Македонија во вкупен износ од речиси 20 илјади евра или 1.000 евра за хектар.

Бидејќи од година на година сè повеќе расте интересот на физичките лица за пошумување земјиште што е во нивна сопственост, заложбата на МЗШВ е во иднина да се обезбедуваат повеќе средства за финансирање не само на оваа мерка за пошумување туку во договор со сопствениците на приватни шуми да се финансираат и други мерки што се во нивни интерес.

Во согласнот со Закон за шумите, Владата секоја година носи програма за проширена репродукција на шумите, со која се обезбедуваат средства за финансирање повеќе мерки од областа на шумарството, како што се пошумување голини и ерозивни земјишта, одгледување и заштита на шумите, санирање опожарени шумски површини како во државна така и во приватна сопственост. За в година буџетот за оваа програма ќе биде зголемен четири пати.

Една од важните цели на Владата ќе биде зголемување на шумскиот фонд во Македонија и многу поквалитетно чување на шумите и заштита од дивата сеча. А еден од главните приоритети во шумарството, кој е во план да почне, е инвентаризација на шумите преку која ќе се утврди фактичката состојба со каков шумски фонд располага Македонија со цел правилно да се креираат политиките за управување и стопанисување со шумите во иднина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тевдовски за Блумберг: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст

  Тевдовски за Блумберг: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст

  Безусловната препорака на Европската комисија за Македонија да ги започне пристапните преговори ќе ја зголеми довербата на инвеститорите и ќе го поттикне економскиот раст, истакна…

 • Швајцарската централна банка не се брза со промена на монетарната политика

  Швајцарската централна банка не се брза со промена на монетарната политика

  И покрај неодамнешното слабеење на швајцарскиот франк, Швајцарската централна банка (SNB) не гледа причина да ја менува негативната стапка од минус 0,75%. „Ние сме убедени…

 • Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

  Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

  Во Македонија е погоден моментот за воведување прогресивно оданочување. Стапката и прагот за оданочување според експертите не се важни, важно е како вишокот средства ќе…

 • Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

  Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

  Банките имаат доволно средства и ќе поддржат кредитирање и на населението и на фирмите, а каматните стапки сметаат дека се добри и засега нема да…

 • Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

  Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

  Компанијата Сансити планира следната година да го отвори досега најголемото казино во Виетнам. Проектот Хојана се простира на 1.000 хектари и изградбата на планираните хотели,…

 • Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

  Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

  Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференција за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија, во организација на Стопанската…

 • Долгот на глобално ниво достигна рекордни 164.000 милијарди долари!

  Долгот на глобално ниво достигна рекордни 164.000 милијарди долари!

  Растечкото ниво на долгот и можната трговска војна помеѓу двете најголеми економски сили претставува закана за глобалната економија која до сега не била во толку…

 • Град Скопје утре ќе го објави повикот за субвенции за велосипеди

  Град Скопје утре ќе го објави повикот за субвенции за велосипеди

  Град Скопје утре ќе го објави јавниот повик за доделување субвенции за велосипеди. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека годинава се воведени измени со цел, како…

 • Скопје ќе добие нов екоавтобус

  Скопје ќе добие нов екоавтобус

  Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов.…

 • Млади иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар во Детроит

  Млади иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар во Детроит

  Ученици иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар што ќе се одржи во Детроит, САД. Тие ќе го презентираат своето иновативно решение…