Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Профитот на Citigroup расте благодарение на пониските трошоци

Време: 14:12

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американската банка „Citigroup“ забележа повисока добивка за кварталот, откако ги задржа трошоците пониски, забележа сериозен раст во продажбата на средства и предвиде послаб од очекувањата пад на приходите од тргување, соопштува „Ројтерс“.

Приходите од тргување со акции и обврзници се намалиле за 11% на годишна основа, но податоците не се толку лоши, затоа што прогнозата за пад од 15% беше на главниот финансиски директор Џон Герспач.

Акциите на компанијата се тргуваат со мал раст до 75 долари во берзанската трговија.

Големите банки од „Wall Street“ одбележуваат стабилен пад на пазарната трговија, која минатата година беше поддржана од повисоката глобална макроекономска неизвесност, особено околу „Brexit“ и изборите за претседател во САД.

Четвртата по големина банка во САД по средства објави дека нето добивката е зголемена до 4,13 милијарди долари во третиот квартал до 30-ти септември од 3,84 милијарди долари една година порано.

Добивката по акција се зголеми за околу 15% до 1,42 долари од 1,24 долари, откако компанијата го намалила бројот на обичните акции со 7% – купувајќи назад акции во рамките на својот најголем план за откуп, одобрен од Федералните резерви на САД.

Просечната прогноза на аналитичарите беше за профит од 1,32 долари по акција, посочува „Thomson Reuters I/B/E/S“. Резултатите вклучуваат профит од 355 милиони долари од претходно објавената продажба на бизнисот со анализи и индексирање на пазарот со фиксен принос.

Вкупниот приход на банката се зголеми за околу 2% на 18,17 милијарди долари. Цената е 10,17 милијарди долари – 2% пониска од минатата година.

Откако ја презеде функцијата пред пет години, главниот извршен директор Мајкл Корбат се обидува да го подобри враќањето на инвеститорите, намалувајќи ги трошоците, контракцијата банката и ослободувајќи капитал за откуп на акции.

Враќањето на вкупниот капитал се зголеми на 8,4% од 7,8%. Целта на Корбат е 10% во 2019-та година и 14% на долг рок.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Германскиот најголем заемодавач „Deutsche Bank“ призна дека во петокот при рутинска операција, по грешка изврши трансфер од дури 28 милијарди евра, износ поголем и од…

 • Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Мака ви е од неразбирливи упатства за склопување на новиот мебел и не знаете што со него, на помош доаѓа новиот робот кој може да…

 • Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Производителот на чипови „Qualcomm“ започна да скратува работни места како дел од ветувањето кон инвеститорите ги намали годишните трошоци со 1 милијарда долари, објави компанијата,…

 • Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акции на „Amazon.com Inc.“ достигнаа раст од 2,7% во сесијата во четвртокот достигнувајќи го речиси рекордот од 12-ти март, откако основачот и извршен директор Џеф…

 • American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  „American Express“ (AmEx) со леснотија ги надмина очекувањата на „Волстрит“ за добивката за првиот квартал од годината благодарение на рекордното инвестирање во нејзините картички за…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…