Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Кинескиот увоз со најсилен раст од пред шест месеци

Време: 11:33

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кратко пред важниот партиски конгрес во Пекинг, надворешната трговија на Кина постигна добри резултати.

Пресметан во долари увоз забележа раст од 18,7 отсто во однос на истиот период од претходната година до 169,6 милијарди долари, соопштија царинските служби во земјата, цитирани од Ројтерс. Очекувањата на пазарот беа поскромни – 13,5 отсто. Така, септември е единаесеттиот последователен месец на раст на увозот.

Извозот, кој порасна за 8,1% во однос на септември минатата година, исто така, се развива посилно. Во претходниот месец, растот на извозот изнесуваше само 5,5 отсто, што е најмал раст од февруари. Пазарите, пак, во септември очекуваа зголемување од 8,8%.

Трговскиот суфицит на Кина падна нагло до 28,47 милијарди долари во септември од 2017-та година од 40,94 милијарди долари во истиот месец од претходната година и под пазарниот консензус од 39,50 милијарди долари. Ова е најмалиот трговски суфицит од март, бидејќи извозот е понизок од увозот, според „Trading Economics“.

Трговскиот суфицит со САД, најголем извозен пазар за Кина, се зголеми на 28,08 милијарди долари од 26,23 милијарди американски долари во август.

Пред Конгресот на Кинеската комунистичка партија – клучен политички состанок, Народната република презентираше цела низа позитивни економски податоци. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) оваа недела ја зголеми својата прогноза за раст за втората по големина економија во светот за 0,1 процентен поен на 6,8 отсто, што е второто прилагодување во оваа година. Сепак, ММФ предупреди во својот извештај дека Кина сé уште „купува“ раст повисок од очекуваниот преку акумулацијата на долгот. Ова може да доведе до „силен колапс“ во иднина, велат експертите. ММФ го повика Пекинг да го ограничи кредитирањето.

Како резултат на зголемениот долг, рејтинг агенцијата „Standard & Poor’s“ го намали кредитниот рејтинг на земјата еден чекор до „А +“ во минатиот месец. Постојаниот силен кредитен раст во Кина ги зголеми економските и финансиските ризици, објави агенцијата. Всушност, високата стапка на раст на кредитирањето, исто така, го зголеми економскиот раст, но ова ја оштети финансиската стабилност, велат експертите. Пекинг ја обвини дека не успеала правилно да ја разбере економијата на земјата.

Партискиот конгрес, кој се одржува на секои пет години, ќе го утврди политичкиот курс на втората по големина економија до 2022-ра година и ќе одобри нова генерација лидери во водечките органи на партијата. Се очекува претседателот на Комунистичката партија и претседател Си Џинпин да биде реизбран за уште пет години на должноста на еднонеделниот конгрес кој започнува следната среда. Претседателот сака да се прошири уште повеќе, а сега и неговата голема моќ.

Економските набљудувачи се надеваат дека партискиот конгрес, исто така, ќе го покаже идниот економски курс. Минатата година, кинеската економија порасна за само 6,7% – најспор раст во изминатите 26 години. За оваа година, владата постави цел на „околу 6,5% или, ако е можно, повеќе“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • TI: Сопствениците јавни само во една држава

  TI: Сопствениците јавни само во една држава

  Групата од 20 индустриски и земји во развој (G20) за 2 години бавно напредува со подобрувањето на законските мерки за обезбедување транспарентност. Ова е заклучок…

 • Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата…

 • Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација,…

 • Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грчкиот фонд за приватизација (HRADF) го објави почетокот на продажбата на мнозинскиот удел во „Hellenic Petroleum“. Во продажба ќе бидат понудени не помалку од 50,1%…

 • Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат…

 • Натпревар во бизнис-идеи на стартап-фирми на Дигиталниот самит во Скопје

  Натпревар во бизнис-идеи на стартап-фирми на Дигиталниот самит во Скопје

  Десет стартап-компании од шест држави од регионот ги претставија своите бизнис-идеи на „Натпреварот за убедување“, што се одржува денеска на Саемот на ИТ-фирми во рамките…

 • МЕПСО и екологистите поставуваат платформи за гнездење на царскиот орел

  МЕПСО и екологистите поставуваат платформи за гнездење на царскиот орел

  Електромонтерите на МЕПСО, во соработка со активисти на здружението за зачувување на природата „Аквила“ од Кавадарци, поставуваат 10 нови платформи за гнездење на царскиот орел…

 • ММФ доби конкуренција, Германија стравува поради ЕМФ

  ММФ доби конкуренција, Германија стравува поради ЕМФ

  Канцеларката Меркел ја поддржува идејата за воспоставување на Европски монетарен фонд (ЕМФ), под услов националната влада да има надзор во неговото функционирање. Имено, германските конзервативци…

 • Речиси 50% од биткоин „трејдерите“ нема да ја пријават својата добивка

  Речиси 50% од биткоин „трејдерите“ нема да ја пријават својата добивка

  Значителен број на инвеститорите одлучија да не го пријават профитот од тргувањето со дигитални валути, според една студија објавена во „MarketWatch“. Според истражувањето спроведено од…

 • Индеските во плус поради растот на суровините!

  Индеските во плус поради растот на суровините!

  На Азиските пазари, индексите најголем раст забележаа во енергетскиот и рударскиот сектор, бидејќи, растот на нафтата предизвика поскапување на другите суровини. Азискиот индекс „MSCI AC“…