Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Alibaba го надмина Amazon според пазарната капитализација

Време: 16:06

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

По 831 дена „Alibaba“ си ја поврати круната на најголемата светска компанија за трговија, макар и за кратко, соопшти „Bloomberg“.

Кинескиот трговец на мало го надмина „Amazon“, додека акциите на американскиот гигант за малопродажба остануваат под притисок по разочараната добивка во вториот квартал и очекувањата за оперативна загуба во третиот квартал. Во меѓувреме, акциите на „Alibaba“ пораснаа за повеќе од 109 проценти од почетокот на годината.

Според податоците на „eMarketer“ трите гиганти за трговија „Amazon“, „Alibaba“ и „JD.com“ постигнаа просечен раст на приходите од 30% во 2016-та година, во споредба со просечната стапка на раст од 4,3% за трговците од целиот свет.

„Alibaba“ ги забрза своите планови за експанзија, во обид да го зголеми своето присуство во Азиско-пацифичкиот регион. Трговецот ги зголеми инвестициите во друштво за електронска трговија „Lazada“, со седиште во Сингапур, а исто така инвестира во платформата за електронска трговија во Индонезија, „Tokopedia“.

Во меѓувреме, „Amazon“ се соочува со тешка конкуренција во регионот на Југоисточна Азија по лансирањето на премиерот во Сингапур во јули.

Податоците доаѓаат во момент кога на пазарот се подготвува за „Singles Day“ (11.11), „Black Friday“ и „Cyber ​​Monday“ во следниот месец.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…