Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Песимизам во НБРМ – проекцијата за раст од 2.5% тешко остварлива

Време: 14:06

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Песимизам во Народната Банка. Проекцијата за економски раст од 2.5% до крајот на годинава е тешко остварлива, заклучи Комитетот за монетарна политика.

„Поволни движења се забележуваат во градежниот сектор и трговијата… Од друга страна, движењата во индустрискиот сектор се понеповолни во однос на вториот квартал… Во однос на проектираната патека до крајот на годината, пониските остварувања во првата половина од годината создаваат надолни ризици за проекцијата на БДП од 2.5% за цела 2017 година“ се наведува во соопштението од НБРМ.

Гувернерот Димитар Богов, пак, во интервју за денар.мк вели дека очекува економско закрепнување во втората половина од годината, имајќи ги предвид првите преземени чекори кон стабилизирање на политичката ситуација, како и подобрените пазарни очекувања. Сепак, потврдува дека растот ќе биде значително под проекцијата.

„Сè уште е во тек подготовката на редовниот круг прогнози за октомври, но грубо кажано, се надеваме дека економското закрепнување што се очекува во втората половина од годината ќе го неутрализира регистрираниот пад во првата половина со што би можеле да сметаме на малку позитивен раст за целокупната година, кој сепак би бил помал од минатогодишниот од 2.4%“ вели гувернерот Богов во интервјуто за денар.мк.

Во најновиот извештај и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали прогнозата за економскиот раст на Македонија. Стопанските активности годинава треба да се зголемат за 2.5%, а не за 3.4% како што беше проектирано во април. Намалени се очекувањата и за следната година, од 3.4% на 3.2%.

Ваквите надолни корекции доаѓаат откако статистиката регистрираше пад и на градежништвото и на индустријата – двата сектори кои во најголем дел го поттикнуваа растот со години.

Индустриското производство тоне од почетокот на годината, со исклучок на мај и јуни кога беше во позитива. Гледано по месеци, јануари заврши со -2.6%, февруари со -1.3%, март со -0.9%, април со -1.9%, мај со +9.2%, јуни со +4.0%, јули со -2.2%, август со -5.3%.

Градежништвото во првиот квартал годинава падна за 6.3%, а во вториот за дури 17.3%.

Сето ова резултираше во првиот квартал македонската економија да стагнира односно да има раст еднаков на нула, а во вториот да има пад од 1.8%.

Бизнисмените, пак, подолго апелираат – на економијата и е неопходна сериозна поддршка која треба да биде насочена пред се кон производствените компании. Но, пред се е потребно да се направи анализа која ќе прерасне во стратегија.

„Треба пошироко да се разгледаат можностите. Да не се споредуваме со другите земји каде и има драстично поголема поддршка. Не може исти мерки да се спроведуваат за целото стопанство, треба да бидат насочени особено кон производствените гранки“ вели Маријана Перковска, претседател на Кластерот за текстил.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР и…

 • ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе…

 • Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Во главниот град има потреба од промени во постојната мрежа на автобуски линии и од воведување нови градски и приградски линии. Скопјани велат дека постојните…

 • Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Напорите на Кина да го отвори својот финансиски сектор кон странските банки и финансиски институции ќе се базираат на принципот на реципроцитет и нема да…

 • Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

  Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

  На 21, 22 и 23 мај (понеделник, вторник и среда) Општина Аеродром во соработка со Град Скопје, односно со јавното претпријатие „Комунална хигиена“, ќе реализира…

 • Криптопазарот изгуби 45 милијарди долари за една недела

  Криптопазарот изгуби 45 милијарди долари за една недела

  Скокот кај криптовалутите поради „блокчејн“ неделата, заврши. Во позадина на илјадниците обожаватели на криптовалутите кои се собраа во Менхетен на конференцијата „Консензус 2018“ и други…

 • Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

  Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

  Премиерот Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев во рамки на вчерашната посета…

 • Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

  Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

  По повод Денот на пожарникарството, Градот Скопје и противпожарна единица на Град Скопје (БППЗ), денес и утре организираат отворен ден за граѓаните. Сите граѓани кои…

 • Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

  Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

  Министерството за образованиe информира дека во рамките на проектот за подобрување на исхраната на децата во предучилишните установи и основните училишта, кој се реализира во…

 • Променливо облачно време со услови за дожд

  Променливо облачно време со услови за дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека попладне ќе има и ретка…