Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Што прават успешните луѓе после работа?

Време: 14:09

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Кога ќе ги исполнат своите дневни обврски, успешните луѓе се трудат да го разубават својот живот. Освен потрагата за мир, тие се концентрираат и на корисните и убави нешта во животот кои ги прават повеќе оптимистични.

1. Ги исклучуваат сите електронски уреди

Дури иако ги исклучиле на само еден час, и тоа значи нешто. За тоа време можете да се опуштите и да му се посветите на семејството.

2. Одат на пијалок

Разни студии покажаа дека умереното консумирање на алкохол го намалува ризикот од шлог, срцев удар и други кардиоваскуларни проблеми.

3. Имаат секс

Сексот го намалува крвниот притисок, го намалува ризикот од срцев удар, ракот на простата и го подобрува сонот. Сексуално активните луѓе поретко земаат боледување.

4. Го планираат викендот

Истражувањата покажаа дека луѓето кои заминуваат на одмор се посреќни од оние кои не го користат. Доколку не можете да издвоите неколку дена за одмор, испланирајте некои интересни активности за викенд.

5. Практикуваат екотерапија

Екотерапијата е позната и како излегување навор и е исклучително корисна за здравјето и благосостојбата. Разни истражувања докажаа дека активностите на отворено, како што се планинарењето или градинарството го подобруваат менталното здравје и ја зголемуваат продуктивноста на работа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Секој од нас доаѓа до период во кој се соочува со криза во својата кариера, кога ќе наидат такви периоди потсетете се дека за се…

 • Колку е опасно прекувременото работење?!

  Колку е опасно прекувременото работење?!

  Имено, од 57.000 испитаници, дури 70% од нив работат и кога ќе дојдат дома по работната смена, а тоа може негативно да се одрази на…

 • Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Кога станува збор за животот и кариерата, од суштинско значење се краткорочните цели иако во тој поглед се доста потценувани, бидејќи луѓето целото внимание го…

 • Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Иванка Трамп во едно излагање ја откри тајната на успехот, погледнете што таа ги посоветува сите оние кои сакаат да успеат на полето кариера. Поранешната…

 • Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите имаат поголема самодоверба и афинитети кон сексот, додека бринетите се поуспешни, психолозите направија неколку истражувања со цел да се дознае односот помеѓу бојата на…

 • Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Пред да го напуштите работното место, по завршувањето на работните часови, постојат неколку нешта кои треба да ги направите… 1. Листа Направете листа од сите…

 • Пофалбите се излезени од рајот!

  Пофалбите се излезени од рајот!

  Можат да се упатат со помош на зборови, но тоа може да биде и прегратка, топол поглед или стисок на раката. Најчесто очекувањата и пофалбите…

 • Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Неодамна е спроведено истражување кое покажува дека одредени видови на работа можат сериозно да му наштетат на човековото здравје. Со истражувањето се опфатени околу 1.600…

 • Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување…

 • Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Да бидете надредени значи да бидете пример за другите. Истовремено, тоа што сте надредени не значи дека може да барате што ќе посакате од своите…