Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wal-Mart планира да откупи акции за 20 милијарди долари

Време: 13:23

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемиот синџир на супермаркети во САД, „Wal-Mart“ ги потврди прогнозите за добивка за тековната финансиска година и ги најави плановите за зголемување на локации за собирање производи, онлајн нарачки, со 1.000 во 2019-та година, соопшти „CNBC“.

„Wal-Mart“ објави уште една програма за откуп од 20 милијарди долари за да ги замени своите постоечки планови. Новата програма ќе се спроведува во рок од две години, соопшти компанијата.

Акциите на „Wal-Mart“ се зголеми за повеќе од 2% во претходна трговија по веста.

Трговецот на мало појасни дека ќе продолжи со својот фокус на реконструкција на постоечките продавници и вклучувањето на „дигиталните искуства“ наместо изградба на нови локации.

Ден пред годишниот Ден на инвеститорите во Бентенвил, Арканзас, „Wal-Mart“, рече дека очекува нејзино бизнис со Е-трговија да ја зголеми продажбата со околу 40% во фискалната 2019-та година. Онлајн трансакциите се зголемија за 60% во вториот квартал од оваа година, објави „Wal-Mart“ во август.

Компанијата се уште очекува коригираната заработка по акција за фискалната 2018-та година да опадне меѓу 4,30 и 4,40 долари.

За финансиската 2019-та година, „Wal-Mart“, рече дека очекува профитот да порасне за околу 5% на годишна основа. Прогнозите за нето продажба за истата година се за покачување од околу 3%, како резултат на раст на продажбата од споредливите продавници и трговија, додаде компанијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…