Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Како паметно да изберете нова работа

Време: 13:05

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Барате нова работа, но не знаете што точно барате, можеби ќе ја промените кариерата, но не знаете во кој правец да се упатите. Сакате нешто да промените но не сте сигурни во вашите желби, стравувате од непоребното разочарување.

Ова се советите кои ќе ви помогнат да не влезете во некој оглас-замка, совети кои ќе ви помогнат при изборот и одлуката како да одберете нова работа.

Компанијата без морал не е добро место за вас

Многу е важен факторот-филозофијата на компанијата. Ако на пример, компанијата ве принудува да продадете производ без оглед на неговиот квалитет, неповолната цена па дури и ве учи на кој начин да ги злоупотребите и излажете клиентите, бегајте подалеку, не ви е потребна ваква компанија.

Дали можете да ја работите таа работа?

Одговорот на ова прашање мора да го знаете пред да испратите CV на објавениот оглас. Размислете дали сте доволно обучени за таа работа, дали таа е физички напорна, дали се пронаоѓате таму и дали ќе можете работните обврски да ги извршувате навремено и со задоволство.

Дали воопшто ви се допаѓа таа работа?

Истражете ја компанијата, нејзините вработени, шефови. Истражете што точно бара компанијата, односно каков вид на работник, доколку пишува соработник во маркетинг, тоа може да биде и личност која ќе дели флаери. Информирајте се!

Промената на вработените говори за компанијата

Распрашајте се колку често оваа компанија ги менува своите вработени, која е причината за тоа. Доколку сте во можност пронајдете некој од познаниците кој работел таму и разговарајте за состојбата на компанијата. Доколку забележите дека вработените постојано се менуваат, едни си одат други доаѓаат, без особена причина, тоа не е компанија за вас.

Нема хемија, нема работа

Не ви се допаднало на интервјуто за работа. Што би барале понатака? Работите се разоткриваат веднаш, доколку нешто не ви се допаѓа (но без претерување, тоа не треба да биде физичкиот изглед на оној кој ве интервјуирал) не треба да се залагате за понатака, побарајте нешто друго.

Прашајте за платата навремено

Бидејќи ретки се оние кои платата ја запишуваат во самиот оглас, веднаш лично прашајте ги за платата. Паричните средства кои ги примате за извршувањето на некој вид на задача се примарна цел и важен индикатор за тоа дали треба да ја прифатите работата. Доколку сте во потешка финансиска ситуација согласете се привремено да работите и за некоја плата која е помала од очекуваната.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…

 • Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Патот до успехот ќе го пронајдете доколку ги анализирате следниве правила… кои секој на некаков начин треба да ги почитува. Тие можеби се правила од…