Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Француски Accor нуди 930 милиони долари за австралискиот конкурент Mantra

Време: 12:00

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемиот хотелски оператор во Европа, „Accor“, понуди да ја купи австралиската групација „Mantra“ во договор со кој се проценува дека хотелскиот и туристичкиот оператор изнесува 1,2 милијарди австралиски долари (930 милиони долари), објави „Блумберг“.

Француската компанија понуди 3,96 австралиски долари по акција во готовина за „Mantra“ и доби пристап до сметките, објави австралиската компанија во понеделникот. Понудата е 23% над цената на акцијата која беше затворена во петокот. Акциите на „Mantra“ се зголемија за 18 отсто на 3,81 милиони долари во Сиднеј во понеделникот.

Договорот ќе биде најголемата придобивка на „Accor“ во Азиско-пацифичкиот регион и ќе обезбеди повеќе од 20.000 соби во Австралија, Нов Зеланд и Индонезија, како и пристап до растечкиот туристички пазар.

Бројот на странските посетители во Австралија се очекува да се зголеми за 13 отсто на 9,2 милиони во годината до крајот на јуни 2018-та година и да се зголеми на 15 милиони за една деценија, се вели во извештајот на владата.

„Accor“ сега има 205 имоти со 27.401 соби во Австралија, вклучувајќи ги „Novotel“, „Ibis“ и „Mercure“. Сопственоста на „Mantra“ вклучува луксузни и поморските одморалишта, како и апартмани за изнајмување во централните деловни квартали.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…