Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Заборавете на работата од 8 до 16! Научниците ТВРДАТ дека тричасовно работно време е ИДЕАЛНО

Време: 11:04

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Просечниот работник го троши поголемиот дел од осумчасовниот работен ден на многу други нешта освен работата, вклучувајќи и исхрана, дружење или читање вести.

Психолозите откриле дека мозокот не може да се фокусира на задачи повеќе од неколку часа во исто време.

Некои компании почнаа да ги приспособуваат своите планови за да им помогнат на вработените да ја максимизираат нивната ефикасност.

“Во текот на работниот ден од осум часа, просечниот работник работи околу три часа – два часа и 53 минути, да бидеме прецизни. Остатокот од времето, според анкетата на избрани 1.998 британски канцелариски работници, луѓето го поминуваат времето во читање вести, сурфање на социјалните мрежи, исхрана, разговор за теми поврзани со работа, одмор, па дури и во изнаоѓање на нови работни места”, пренесува Business Insider.

Истражувањето јасно стави до знаење дека долгиот работен ден тешко го вади најдоброто од луѓето. Некои студии покажуваат дека луѓето можат да се концентрираат на една задача само околу 20 минути, додека друга студија не дава повеќе од 10 секунди.

Компаниите веќе почнаа да ја кратат работна недела. Наместо да бараат од луѓето да работат пет дена по осум часа, многу преминаа на работа од четири дена по осум часа.

Рајан Карнесон, директор за технолошко-образовната компанија “Treehouse”, забележа дека неговите вработени стануваат посреќни и попродуктивни по спроведувањето на 32-часовна работна недела уште во 2006 година. Основата на неговата филозофија на лидерство лежи во верувањето дека принудувањето на луѓето да работат 40 часа работа неделно е скоро нехумано.

Други истражувачи се надоврзаа со неговата пракса и сугерираат дека најпаметна промена, всушност е да се  работи пет дена по шест часа.

Работодавци во Македонија размислете….

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…

 • Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Патот до успехот ќе го пронајдете доколку ги анализирате следниве правила… кои секој на некаков начин треба да ги почитува. Тие можеби се правила од…