Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Деловните совети на Хомер во книгата со изреки од фиктивните ликови

Време: 15:51

Датум: октомври 9, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Во „Книгата деловни изреки“ објавена пред неколку години од страна на магазинот Економист, ликови од познатите телевизиски серии им нудат на читателите совети за успешно работење.

Хомер Симпсон истакнува дека работата која не ја сакате треба да ја работите половично, додека Дон Драпер од „Момчиња од Медисон“ предложува сами да го контролирате текот на деловниот разговор.

Иако не важи за финансиски експерт, Хомер Симпсон во оваа книга им нуди на своите обожаватели практични овети од деловната сфера.

„Ако не ви се допаѓа она што го работите, немојте да штајкувате. Едноставно, одете на работа но работата обавувајте ја половично“, вели Хомер.

Познатитот дебелко од анимираната серија на Мет Гронинг наведе три реченици кои се корисни за секој рабоник. Тие се „Покривај ме“. „Одлична идеја шефе“ и „Беше така кога стигнав“.

Во книгата може да се најдат совети и на Дон Драпер од „Момчиња од Медисон“, Гордон Геко од филмот „Волстрит“, Вирџил Солоco од „Кум“ и многу други.

Тука е и реченицата од познатиот мафијаш Џон Готи која гласи „Ако мислиш дека твојот шеф е глупав, запамети, да е малку попаметен ти не би имал работа“.

Издавачката куќа „Портфајл букс“ ја окарактеризира книгата како „дело кое ја спојува мудроста и духовитоста на најголемите бизнис умови од Стив Џобс до Коко Шанел“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…

 • Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Патот до успехот ќе го пронајдете доколку ги анализирате следниве правила… кои секој на некаков начин треба да ги почитува. Тие можеби се правила од…