Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

Време: 11:40

Датум: октомври 9, 2017

Категорија: ИНТЕРВЈУ

Илирика како врвна финансиска институција нуди високо ниво на инвестициски услуги кои покрај разните предизвици секогаш е доследна во своите стратегии кои резултираат со долгорочни успеси. Повеќе од 10 години клиентите имаат одлични резултати и позиции на пазарот. За клучот на успехот на Илирика разговаравме со Коста Костадиновски, главен директор во инвестицискиот фонд Илирика.

Денар: Илирика веќе 25 години забележува значителни резултати на пазарот. Кои се почетоците на Илирика во Словенија?

Пред 25 години компанијата започнала со деловна активност во Словенија како резултат на либерализацијата на пазарот на капитал во процесот на транзиција на општественото уредување од социјализам во капитализам.

Во тој период опкружувањето на Словенија со земји како Австрија и Италија придонесе за подинамична транзиција и брза имплементација на квалитетни практики. После 25 години ИЛИРИКА е една од ретките целосно приватни финансиски куќи со значаен удел на пазарот и висока доверба на клиентите.

Денар: Кои се Вашите почетоци и што Ве инспирира да работите во оваа професија? Зошто баш Илирика?

Мојот интерес за берзата и пазарите датира од средношколските денови, кога во Македонија беше актуелна раната фаза на приватизација на компаниите и формирањето на Македонската берза. Моите почетоци со активна работа на берзата се веднаш по завршувањето на студиите кога имав среќа да бидам во друштво на мои пријатели кои веќе имаа искуство на берзата и ми помогнаа брзо да напредувам и да учам за берзата. Набргу потоа ја добив мојата прва можност да запливам во професионалните инвестициски води со ангажманот во НЛБ Нов пензиски фонд, од таму во Медвешек Пушник, а последниве 9 години во ИЛИРИКА. Многумина можат да помислат дека најголема инспирација е можноста за брза заработка на берзата, но јас велам дека најголема инспирација е долгорочната лојалност на клиентите. За среќа или за несреќа, во мојата релативно кратка 13 – 14 годишна кариера имав можност да бидам сведок на сјајните моменти на Македонската берза во 2007 година ама и на најголемата светска финансиска криза во модерното време. Во одредени моменти, гледајќи како се распаѓа пазарот, кога ударите на пазарот беа најсилни, на тест беше ставан и мојот карактер. Но, од денешна перспектива, кога ситуацијата во голема мера е нормализирана, во целиот тој период изградив одлични врски и доверба со клиентите, која судејќи по сѐ, е највредното средство на ИЛИРИКА во моментов. Пред некое време, во разговор со моите колеги тие посочија дека ние градиме врски и доверба со клиенти која е повеќе од долгорочна, можеби повеќе и од доживотна. Ние ќе сакаме да останеме финансиски советници на нивните деца. Тоа е мојата инспирација!

Денар: Како ја гледате иднината во инвестицискиот сектор во Македонија и во странство? Постои ли простор за високи и ефикасни инвестиции? Можат ли македонските граѓани да инвестираат преку Вас во странски компании?

Судејќи според актуелните светски трендови, нашиот профил на услуги ќе биде една од најбараните финансиски услуги во иднина. Можности на пазарите секогаш има, но тука доаѓа до израз квалитетот и знаењето да се препознаат можностите пред останатите. За наша среќа, во делот на вложувањата во фондовите немаме географски бариери, а во делот на индивидуалните клиенти, очекуваме продолжување на трендот на отворање на можностите.

Денар: Како може просечниот граѓанин да се вклучи во успешната приказна на Илирика и кои се нивните можности?

Преферираме индивидуален пристап со клиентите, согласно нивните барања, очекувања и потреби. Во делот на палетата на услуги, го имаме најширокиот спектар на услуги на пазарот. Од брокерски услуги, управување со портфолио, управување со фондови па се до инвестициско советување.

Денар: 10 успешни години во Македонија. Што очекувате за следните 10 години?

Очекувам поизразено продолжување на позитивните трендови кај инвестициските фондови во смисла на довербата од страна на клиентите изразена преку зголемувањето на имотите под управување, како и понатамошни либерализации на пазарот во смисла на можностите за вложување на странските пазари за индивидуалните клиенти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  ИТ експерт со огромно работно искуство како во јавниот, така и во приватниот ИТ сектор во Словенија. Во 2007 година, г. Сајовиц основа сопствена комапнија…

 • Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Денар:Каков е предизвикот да се работи во ваква реномирана козметичка шведска компанија? – Орифлеим е без двоумење најдобрата компанија за која сум работел во својата…

 • Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Денар: Високиот квалитет, модерниот дизајн, удобноста и трајноста се синоними кога станува збор за Пункт Мебел? Колку време ви требаше за да дојдете до таа…

 • Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Денар: г-ѓа Каровска, која е основата дејност на  Каровска ДООЕЛ, кои услуги ги нудите? -Каровска ДООЕЛ е Друштво за економско сметководствени услуги и даночно советување…

 • Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Помладите со мал износ можат да заштедат значајна сума за нивните пензионерски денови “Финансиската култура и планирањето на финансиите на нашите граѓани сѐ уште не…

 • Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  “Единствените граници со кои треба да се справиме се оние во нашиот ум!” Денар:Ве молиме кажете ни нешто за себе и за почетоците на вашата…

 • Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Денар: Поводот за ова интервју е Меѓународниот ден на квалитет, кој секоја година се одбележува во месец ноември. Во оваа насока, што сѐ презема Битолска…

 • Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Секогаш се трудиме да ги надминеме потребите и очекувањата на нашите потрошувачи! Денар: Зошто Рамсторе е прв избор на потрошувачите? За време на нашето дванаесетгодишно…

 • Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Денар: Како ја оценувате макроекономската состојба во Македонија? Макроекономската состојба во Македонија во првата половина на 2017-та година во голема мера беше под влијание на политичката…

 • Интервју со Олга Дервенџи – Менаџер за лизинг на Skopje City Mall

  Интервју со Олга Дервенџи – Менаџер за лизинг на Skopje City Mall

  Денар: Skopje City Mall е нашиот најголем трговски центар, чија работа и функционирање мора постојано да ја следите. Како се справувате со оваа задача, односно…