Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Сега има паметен телефон амфибија (видео)

Време: 10:49

Датум: октомври 9, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Заштитените паметни телефони се логичен избор за луѓе кои сакаат да одат по планини, море, езеро или да работат во екстремни услови.

Овие уреди се сметаат за сигурни алатки за комуникација при извршување на повеќето стандардни задачи, како што се ѕвонење и текстуални пораки.

Во последната година во овој сегмент се прослави компанијата „NOMU“, која лансираше неколку уреди на пазарот, и притоа успеа да се пробие.

„iPhone X“ е во согласност со стандардот „IP67“, т.е. можете безбедно да го чувате половина час на длабочина од 1 метар.

„Samsung Galaxy Note 8“ е во согласност со „IP68“ стандардот – без каење можете да го потопите уредот половина час на длабочина од еден и пол метри.

Неодамна, кинескиот производител лансираше паметен телефон кој одговара на новиот стандард за отпорност на вода и прав – „IP69“. Тоа дефинитивно ќе стане нов тренд за 2018-та година.

„Nomu“ веќе ќе има рекорд и го направи „IP69“ достапен во својот модел „S10 Pro“.

Уредот се нарекува „NOMU S10 Pro“ и демонстрира импресивни карактеристики и индикатори за заштита од влага. Уредот може да помине еден час на длабочина од 2 метри, што е висок степен на заштита од вода за електронски уред.

Што се однесува до другите карактеристики на „NOMU S10 Pro“, тие се достојни:

Оперативен систем: Android 7.0

Батерија: 5000 mAh

Меморија: 3 GB оперативна + 32 GB складирање

Процесор: MT6737t 64 бита

Камера: главна 8 MP и 5 MP напред

Дисплеј: 5.0 HD Corning Gorilla Glass 3

Материјали: мека гума Germany Bayer

9В/ 2A Quick charge/ OTG

GPS+GLONASS

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го реши тренерското прашање за следниот период, откако денеска беше ревидиран и потврден договорот со актуелниот стратег Ѓорѓи Кочов, кој…

 • Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Луксузното одморалиште „Galapaya Resort“ е прекрасно место вгнездено во островот Борнео. Одморалиштето располага со 121 вила, идилични златни плажи, опколено е со прекрасна прашума, а…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Ракометната репрезентација на Македонија ги дозна имињата на противниците на Светското првенство во 2019-та година, чии домаќини ќе бидат Данска и Германија. Македонија за противници…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Германскиот производител „Mercedes-Benz“ целосно го прекина производството на „plug-in“ хибриди. Ова се однесува на моделите „C-Class“, „E-Class“, „S-Class“ и кросоверот „GLE“, објави британското издание на…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…