Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Како најлесно да го поминете периодот кога немате работа?

Време: 13:36

Датум: октомври 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Една од најтешките работи кои човек може да ги доживее во денешно време е да остане без работа, особено во кризни периоди кога парите се најпотребни. За луѓе кои со години работеле, особено е тежок периодот на безработица, кој мораат да го минат сосема непродуктивно.

Без разлика дали сте останале без работа по своја вина или пак од други причини, психолошкиот момент може да ве уништи и да паднете во самосожалување и депресија.

Магазинот, „Forbes“, објави листа од неколку работи кои можете да ги направите, за да си помогнете себеси да го преживеете полесно тој период и побрзо да најдете работа.

Фокусирајте се на иднината

Залудно ќе се обидувате да откриете што тргнало погрешно. Ако се навраќате на минатото со намера да откриете кој е клучниот момент заради кој сте останале без работа, тоа нема да ги поправи работите. Подобро, фокусирајте се на она што треба да го направите, а не она што требало тогаш. Направете план за менаџирање на финансиите кои ви се на располагање и насочете се кон луѓе кои би можеле да ви помогнат во процесот на барање работа.

Немојте да дозволите статусот „невработен“ да стане дефиниција за вас

Не дозволувајте да ви влезе во глава дека сте неспособни, само затоа што сте останале без работа. Луѓето кои губењето на работата ја доживуваат како личен неуспех, имаат помали шанси да најдат повторно работа, од оние кои на невработеноста гледаат како на несреќна околност. И самите работодавци преферираат луѓе кои имаат позитивен став кон работите.

Грижете се за себеси

Разбирливо е дека ќе бидете погодени од фактот што сте останале невработени, меѓутоа ништо не сте направиле ако седнете на каучот и потонете во самосожалување. Немојте да се запоставите себеси во таквите кризни моменти. Истражувањата велат дека вежбањето помага да бидете поимуни на стресот, кој со сигурност ќе го доживеете во такви моменти. Раздвижете се малку и рекреирајте се, за да ви се разбистри главата од лоши мисли.

Опкружете се со позитивни луѓе

Луѓето кои ве опкружуваат се многу важни. Ако ве опкружуваат позитивни луѓе, полесно ќе го пребродите периодот, зашто ќе имате кој да ви го подигне духот. Читајте позитивни книги, мотивирајте се со некој филм. Направете сè што е во ваша можност да се чувствувате подобро.

Проширете го кругот на познаници

Луѓето кои ги знаете се клучни за наоѓање нова работа. Голем дел од работните позиции не се ни објавуваат по огласи, па затоа треба да имате некој кој може да ве информира ако се отвори нова позиција на која би можеле да аплицирате. Колку повеќе луѓе познавате, толку подобро за вас.

Барањето работа, нека ви стане работа

Колку повеќе се заложувате да најдете работа, толку поскоро и ќе ја најдете. Процесот на барање работа знае да биде мачен и да ве демотивира, но немојте да се откажете. И онака во случај на невработеност имате повеќе време во денот, па можете да го насочите кон секој можен метод кој би ви помогнал побрзо да се вработите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…

 • Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Патот до успехот ќе го пронајдете доколку ги анализирате следниве правила… кои секој на некаков начин треба да ги почитува. Тие можеби се правила од…