27 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАПочнува есента

Почнува есента

Есента во Македонија и на северната хемисфера на Земјата почнува денеска во 22 часот и две минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува пролетта.

На почетокот на есента, Сонцето во Скопје ќе изгрее во 6 часот и 19 минути, а ќе зајде во 18 часот и 33 минути. Денот ќе трае 12 часа и 14 минути.

Метеоролозите за денеска најавуваат сончево и посвежо време со умерена облачност со умерен северозападен ветер, кој повремено ќе се засилува долж Повардарието. Во вечерните часови облачноста ќе се намалува. Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 16 до 23 степени.

Есента ќе трае до 21 декември кога настапува зимата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП