Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Најскапите марини за јахти во светот

Време: 12:39

Датум: септември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со дневна такса од 3.025 евра, „Ibiza Magna“ во Шпанија во моментов е најскапата марина во Европа.

Ова стана познато од рејтингот на „Engel & Völkers Yachting“.

Податоците од студијата се базираат на основните цени на компанијата за наплаќање на такса во марина за 55-метарска јахта во сезоната 2017-та.

Три италијански пристаништа во првите 10

Лидерот во ова рангирање „Ibiza Magna“ го следат три италијански пристаништа. Второто место во рејтингот е за „Marina Grande“ во Капри. Дневниот надоместок е 2.670 евра.

„Porto Cervo“ од Сардинија е трета со цена од 2.514 евра. Во „La Marina di Portofino“ основниот дневен надомест за вкотвување на 55-метарска јахта изнесува 2.288 евра. Ова го става пристаништето за јахти во близина на Џенова на четвртото место во рангирањето.

„Факторите како локацијата на марината, високата побарувачка и ограничениот капацитет влијаат на износот на цената“, вели Аниса Медиоуни, извршен директор на „Engel & Völkers Yachting“.

„La Marina di Portofino“, на пример, има само 16 места. „Во моментов гледаме зголемен интерес за пазарот на јахти на повеќе од 50 метри, но бројот на слободни места за бродови од оваа големина е ограничен“, додава Аниса Медиоуни.

Марбела и Сен Тропе – чинат нешто над 2.000 евра

„Puerto José Banús“ во Марбела е рангирана на петото место со дневен надомест од 2.068 евра. Марината има вкупно 915 места и е втора шпанска марина во првите десет, следена од „Port de Saint-Tropez“ на француската ривиера. Просторот за 55-метарска јахта чини 2.054 евра дневно.

„Во прилог на основната наплата, обично постојат трошоци за разни услуги, како што се струјата и водата или горивото“, додава Аниса Медиоуни, додавајќи: „Големината на овие дополнителни трошоци варира од едно до друго пристаниште“.

Цените се зголемуваат во Хрватска и Сардинија

Ексклузивните пристаништа за јахти на Кипар, Хрватска, Монако и Турција нудат места за помалку од 2.000 евра дневно. На пример, во „Limassol Marina“ дневниот надомест е 1.533 евра. Ова го става пристаништето за јахти во Јужен Кипар на седмото место во „Engel & Völkers Yachting“.

На осмото место е „ACI marina Split“ и доаѓа на јадранскиот брег на Хрватска со цена од 1.320 евра.

„„ACI marina Split“ и „Porto Cervo“ во Сардинија се сведоци на највисокиот пораст на цените во споредба со 2016-та година. Надоместоците се зголемени за околу 7% годишно“, рече Аниса Медиоуни.

Едно од најважните жаришта за јахти во светот е Кнежеството Монако. Затоа „Port Hercule“ во Монте Карло е една од најпрестижните марини во медитеранскиот регион.

Со надоместок од 1.074 евра, единственото пристаниште за јахти на Азурниот брег доаѓа на деветтото место. „Marina Netsel Marmaris“ во Турција ги комплетира десетте најексклузивни марини во Европа. Дневниот трошок за престој тука е 1.045 евра.

Еве ги првите 10 најскапи пристаништа во Европа

Ibiza Magna, Ибица, Шпанија – 3.025 евра за престој на ден

Marina Grande, Капри, Италија – 2.670 евра за престој на ден

Marina di Porto Cervo, Сардинија, Италија – 2.514 евра за престој на ден

Marina di Portofino, Портофино, Италија – 2.288 евра за престој на ден

Puerto José Banús, Марбела, Шпанија – 2.068 евра за престој на ден

Port de Saint-Tropez, Сен Тропе, Франција – 2.054 евра за престој на ден

Limassol Marina, Лимасол, Кипар – 1.533 евра за престој на ден

ACI Marina Split, Сплит, Хрватска – 1.320 евра за престој на ден

Port Hercule, Монте Карло, Монако – 1.074 евра за престој на ден

Netsel Marmaris Marina, Мармарис, Турција – 1.045 евра за престој на ден

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Лидерите на Германија и Франција најавија дека планираат да ги зајакнат безбедносните капацитети на Европската Унија со цел полесно да се справат со предизвиците од…

 • Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Инвестираме во поздрава животна средина за подобар стандард на живеење, истакнаа заменик претседателот на Владата, Кочо Анѓушев и министерот за животна средина и просторно планирање,…

 • Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција денеска изјави дека очекува министрите за финансии од еврозоната на средбата во четврток да достават „значителни“ мерки, со кои ќе го направат нејзиниот долг…

 • Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Европските компании ја определуваат бизнис климата во Кина како непријателска поради ограничувањата во интернет просторот и неправедните законски прописи, според годишната студија на Стопанската комора…

 • Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и советникот за економија и…

 • Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

  Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

  Вонредна средба на ЕУ со цел да се најде европско решение за прашањето со бегалците ќе се одржи в недела во Брисел, објави агенција АПА.…

 • Договор меѓу ЕБОР и Охридска банка за 10 милиони евра повластени кредити за нови инвестиции

  Договор меѓу ЕБОР и Охридска банка за 10 милиони евра повластени кредити за нови инвестиции

  Министерот за финансии, Драган Тевдовски, присуствуваше на потпишувањето на договорот помеѓу ЕБОР и Охридска банка, со кој на малите и средните претпријатија им се ставаат…

 • Владата ги повика граѓанските организации да ги мониторираат јавните набавки

  Владата ги повика граѓанските организации да ги мониторираат јавните набавки

  Владата го повикува граѓанскиот сектор во мониторирање на процедурите за јавни набавки со цел тие да бидат целосно заштитени од можности за злоупотреби. На прес-конференција…

 • Преку нова програма ќе се подигнува социјалната одговорност и иновативноста на учениците

  Преку нова програма ќе се подигнува социјалната одговорност и иновативноста на учениците

  Фондот за иновации и технолошки развој и УНИЦЕФ денеска најавија почеток на нов проект со кој учениците ќе се поттикнуваат да учествуваат во детектирањето на…

 • Уписи во средно – сите бегаат од стручната работа која нуди добра заработка

  Уписи во средно – сите бегаат од стручната работа која нуди добра заработка

  Средните училишта ги објавија резултатите од првиот уписен рок, најголем дел од полу матурантите и годинава се одлучија за гимназиите иако стручната работа нуди солидна…