Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Продуктивната инфлација во Јапонија се забрзува до 9-годишниот максимум

Време: 10:22

Датум: September 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Производствените цени во Јапонија се зголемуваат во август со најбрза стапка на годишна основа по пред речиси девет години, објави Ројтерс. Силна побарувачката во Кина ги охрабрува цените на суровините и дава надеж дека и корисничката инфлација ќе се забрза и ќе ја доближи целта од 2%.

Производствената инфлација во Јапонија се забрзува до 2,9%, а раст во цените има веќе осми месец по ред, покажуваат податоците на централната банка. Во јули вредноста изнесуваше 2,6 отсто.

Сепак, според некои економисти, забрзувањето не е доволно силно за компаниите да ги зголемат цените за малопродажните производи. „Зголемувањето е управувано главно од стоки кои се под влијание на глобалните цени на суровините како нафта и метали“, коментира Тору Суехиро, виш пазарен економист во „Mizuho Securities“.

„Инфлацискиот притисок останува слаб за стоки, како машините“, додава тој и предвиде дека производствената инфлација најверојатно ќе го достигне својот максимум во октомври.

Економијата на Јапонија се прошири за 2,5% годишна стапка на раст во вториот квартал, благодарение на силниот извоз и долгоочекуваното забрзување во приватната потрошувачка. Сепак, основната инфлација на потрошувачите беше само 0,5% на годишна основа во јули, што е далеку под целта од 2%.

Јапонската централна банка мораше да го одложи рокот за постигнување на целта за инфлацијата шест пати откако ја воведе големата програма за стимулации во 2013-та година. Регулаторот се надева дека инфлацијата ќе ја достигне целта до март 2020-та година, бидејќи има сигнали за сила во економијата, додека стабилниот пазар на трудот промовира раст на платите и ја зголемува куповната моќ на домаќинствата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…

 • „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  Вечерва во хотелот „Александар палас“, македонските посетители повторно ќе може да уживаат во авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“. Организаторот, здружението за културна соработка „Јохан…

 • Дел од Кисела Вода утре без вода

  Дел од Кисела Вода утре без вода

  Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во…

 • Американските компании очајно бараат работници

  Американските компании очајно бараат работници

  Побарувачката на американските работодавци за работници нагло скокна во месец јануари, така што на крајот на месецот вкупниот број на огласени работни места изнесувал 6,3…

 • Лондон е најдобар град во Европа за компаниите и вработените

  Лондон е најдобар град во Европа за компаниите и вработените

  Лондон втора година по ред води според индексот на „Colliers International“, најатрактивните градови во Европа за компаниите и вработените. Тој ги проценува градовите според атрактивноста…

 • „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

  „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

  Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Стандард…

 • САД: Најголем раст на фабричкото производство од октомври

  САД: Најголем раст на фабричкото производство од октомври

  Фабричкото производство во САД порасна во февруари поради скокот на производството на автомобили, компјутери и мебел, наведува американската Управа на федерални резерви (ФЕД) Фабричкото производство…

 • Денес топло, сончево, наместа облачно со појава на ветер

  Денес топло, сончево, наместа облачно со појава на ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен повремено силен јужен ветер над 80 километри на час,…

 • Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

  Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

  По повод Светскиот ден на водата, 22 Март, ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје во соработка со Град Скопје и општините на територијата на градот…

 • Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

  Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

  Министерството за образование и наука информира дека во тек се конкурсите за доделување стипендии за граѓаните кои во академската 2018/2019 година ќе се запишат на…