Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

ОПЕК ги зголеми прогнозите за раст на побарувачката на нафта за 2017-та и 2018-та

Време: 16:45

Датум: September 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ја ревидира прогнозата за глобалниот раст на побарувачка на нафта во оваа и следната година, откако потрошувачката во вториот квартал на 2017-та година ги надмина очекувањата на „Financial Times“.

Во месечниот извештај за пазарот на нафта, ОПЕК вели дека поради подобрите од очекувањата резултати од индустриските земји на Запад и Кина ја зголемува оценката за растот на побарувачката на нафта за 2017-та година до 1,42 милиони барели на ден. Нагорната ревизија е околу 50.000 барели на ден, а вкупната прогноза за потрошувачка изнесува 96.8 милиони барели дневно.

Генералниот секретар на ОПЕК, Мохамед Баркиндо, во изјавата од понеделникот рече дека стабилната побарувачка во втората половина од оваа година ќе доведе до понатамошни ограничувања на нафтените резерви.

Ова ќе ги поддржи напорите на земјите од ОПЕК и други производители, вклучувајќи ја и Русија, кои ги здружија силите за намалување на глобалната нафта за околу 1,8 милиони барели дневно за да ги намали резервите и да ги зголеми цените.

„Јасно е дека постои процес на ребаланс“, рече Баркиндо.

Растот на светската побарувачка во 2018-та година ќе се зголеми за 1,35 милиони барели дневно, за 70,1 милиони барели во текот на претходниот извештај, на 98,12 милиони барели дневно.

Во август вкупното производство на сурова нафта на ОПЕК е намалено за 79 илјади барели, покажуваат податоците на аналитичарите и консултантите доставени на организацијата, во просек 32,8 милиони барели.

Сопственото производство на ОПЕК внимателно се следи, бидејќи земјите што се исклучени од договорот – Либија и Нигерија – го зголемија производството повеќе од очекуваното во оваа година. Другите земји-учеснички сè уште не ги исполниле целосно нивните граници за квоти.

Меѓутоа, во август падна и производството од Либија, како и во Венецуела, Ирак, ОАЕ и Саудиска Арабија. Ова го неутрализира повисокиот принос од Нигерија.

Сегашното производство на ОПЕК се уште е малку повисоко од обемот на сурова нафта, кој според групата ќе биде баран од картелот во оваа година, на ниво од 32,7 милиони барели на ден, но сепак е со 79 илјади барели помалку отколку во јули.

Понудата на нафта од земји надвор од ОПЕК се очекува да се зголеми со 780 илјади барели на ден во 2017-та година до 57,8 милиони барели на ден, оставајќи без промена во однос на извештајот од минатиот месец. Следната година производството од овие земји ќе се зголеми со помал волумен од претходните проекции – со 1 милион барели дневно до 58,8 милиони барели дневно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…

 • „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  Вечерва во хотелот „Александар палас“, македонските посетители повторно ќе може да уживаат во авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“. Организаторот, здружението за културна соработка „Јохан…

 • Дел од Кисела Вода утре без вода

  Дел од Кисела Вода утре без вода

  Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во…

 • Американските компании очајно бараат работници

  Американските компании очајно бараат работници

  Побарувачката на американските работодавци за работници нагло скокна во месец јануари, така што на крајот на месецот вкупниот број на огласени работни места изнесувал 6,3…

 • Лондон е најдобар град во Европа за компаниите и вработените

  Лондон е најдобар град во Европа за компаниите и вработените

  Лондон втора година по ред води според индексот на „Colliers International“, најатрактивните градови во Европа за компаниите и вработените. Тој ги проценува градовите според атрактивноста…

 • „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

  „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

  Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Стандард…

 • САД: Најголем раст на фабричкото производство од октомври

  САД: Најголем раст на фабричкото производство од октомври

  Фабричкото производство во САД порасна во февруари поради скокот на производството на автомобили, компјутери и мебел, наведува американската Управа на федерални резерви (ФЕД) Фабричкото производство…

 • Денес топло, сончево, наместа облачно со појава на ветер

  Денес топло, сончево, наместа облачно со појава на ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен повремено силен јужен ветер над 80 километри на час,…

 • Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

  Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

  По повод Светскиот ден на водата, 22 Март, ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје во соработка со Град Скопје и општините на територијата на градот…

 • Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

  Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

  Министерството за образование и наука информира дека во тек се конкурсите за доделување стипендии за граѓаните кои во академската 2018/2019 година ќе се запишат на…