Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Европскиот парламент усвои нови правила за соработка при криза со гас

Време: 15:47

Датум: септември 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Секој член на Европската унија (ЕУ) што се соочува со криза при снабдување со гас ќе може да побара прекугранична помош од своите соседи. Ова ќе биде под новите правила за соработка усвоени денеска од страна на Европскиот парламент, соопшти канцеларијата за печат.

Приоритет ќе се даде на снабдувањето со гас за домаќинствата, централното греење и основните јавни услуги, како што се болниците. Секоја земја-членка ќе може да го активира механизмот на солидарност за да избегне недостаток.

Природниот гас станува се поважен извор на енергија за ЕУ ​​- во моментов тоа изнесува околу една четвртина од потрошувачката на енергија и е особено важно за греењето на домови и за производство на електрична енергија. Во исто време, уделот на нафта и јаглен во производството на енергија се намалува.

Потрошувачката на гас варира во голема мера во ЕУ – таа е многу поважна за земјите како Холандија, Италија и Велика Британија отколку за Шведска, Естонија и Финска, се вели во објавата на ЕП.

Проблемот е што Европската Унија увезува повеќе од две третини од потрошениот гас и повеќето од земјите-членки се скоро целосно зависни од увозот. Во испораките на некои земји доминира само еден снабдувач. Околу една третина од природниот гас во Европа доаѓа од Русија; други главни снабдувачи се Норвешка, Алжир и Катар.

Новите правила воспоставуваат четири „ризични групи“ на земјите-членки кои ќе соработуваат и ќе спроведат заеднички проценки на ризик, како и заеднички превентивни и итни мерки.

Ќе има три нивоа на криза со снабдување со гас: рано предупредување, анксиозност и итен случај. Земјите-членки можат да го објават секој од нив преку информирање на Европската комисија и надлежните органи во релевантната група за ризик и соседните земји.

Европската комисија ќе има право да пристапи до секој договор за снабдување со гас што е важен за безбедноста на снабдувањето, што значи 28% од годишната потрошувачка на гас во засегнатата земја-членка. Комисијата може исто така да побара информации за други комерцијални договори релевантни за функционирањето на договорот за снабдување со гас, вклучувајќи ги договорите за гасна инфраструктура.

Откако ќе биде одобрена од Советот на ЕУ, регулативата за безбедност при снабдувањето со гас ќе биде објавена во Службен весник на Европската унија и ќе стапи во сила 20 дена по нејзиното објавување.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Лидерите на Германија и Франција најавија дека планираат да ги зајакнат безбедносните капацитети на Европската Унија со цел полесно да се справат со предизвиците од…

 • Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Инвестираме во поздрава животна средина за подобар стандард на живеење, истакнаа заменик претседателот на Владата, Кочо Анѓушев и министерот за животна средина и просторно планирање,…

 • Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција денеска изјави дека очекува министрите за финансии од еврозоната на средбата во четврток да достават „значителни“ мерки, со кои ќе го направат нејзиниот долг…

 • Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Европските компании ја определуваат бизнис климата во Кина како непријателска поради ограничувањата во интернет просторот и неправедните законски прописи, според годишната студија на Стопанската комора…

 • Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и советникот за економија и…

 • Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

  Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

  Вонредна средба на ЕУ со цел да се најде европско решение за прашањето со бегалците ќе се одржи в недела во Брисел, објави агенција АПА.…

 • Договор меѓу ЕБОР и Охридска банка за 10 милиони евра повластени кредити за нови инвестиции

  Договор меѓу ЕБОР и Охридска банка за 10 милиони евра повластени кредити за нови инвестиции

  Министерот за финансии, Драган Тевдовски, присуствуваше на потпишувањето на договорот помеѓу ЕБОР и Охридска банка, со кој на малите и средните претпријатија им се ставаат…

 • Владата ги повика граѓанските организации да ги мониторираат јавните набавки

  Владата ги повика граѓанските организации да ги мониторираат јавните набавки

  Владата го повикува граѓанскиот сектор во мониторирање на процедурите за јавни набавки со цел тие да бидат целосно заштитени од можности за злоупотреби. На прес-конференција…

 • Преку нова програма ќе се подигнува социјалната одговорност и иновативноста на учениците

  Преку нова програма ќе се подигнува социјалната одговорност и иновативноста на учениците

  Фондот за иновации и технолошки развој и УНИЦЕФ денеска најавија почеток на нов проект со кој учениците ќе се поттикнуваат да учествуваат во детектирањето на…

 • Уписи во средно – сите бегаат од стручната работа која нуди добра заработка

  Уписи во средно – сите бегаат од стручната работа која нуди добра заработка

  Средните училишта ги објавија резултатите од првиот уписен рок, најголем дел од полу матурантите и годинава се одлучија за гимназиите иако стручната работа нуди солидна…