Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Во една реченица кажа се: Инвестира во стартапи и има совет за сите кои сонуваат за сопствен бизнис

Време: 14:03

Датум: септември 12, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Колку пати сте помислиле или слушнале – Чекам уште ова да се случи, па тогаш…

Што мислите чија дозвола ви е потребна пред себеси да си дозволите да ги следите своите соништа и да бидете успешни?

Чекаме, постојано нешто чекаме – прилика да се покажеме, околностите да се променат или тајмингот да биде како што треба. Чекаме било кој фактор да се исполни за да можеме да бидеме среќни, или чекаме токму тој фактор да ни донесе успех.

И најверојатно е дека тоа никогаш нема да дојде, никогаш нема да се случи. И за жал, чекањето е тоа што не спречува да бидеме успешни.

Претприемачот и инвеститор од Њу Орлеанс, Крис Шулц, за Inc.com кажа што се има да им порача на амбициозните претприемачи. Една негова реченица всушност е еден од наговите најдобри совети кои ќе ги слушнете

„Не чекајте некој да ви даде дозвола“

Сите го правиме тоа. Не се чувстваме доволно силни да си дадеме дозвола на самите себе, и така го користиме недостатокот на „надворешна потврда“ како изговор. Ви сте ретка и многу среќна личност ако имате некој кој ќе ви каже дека има смисла да започнете бизнис, или дека сте го направиле вистинскиот избор следејќи ги вашите соништа.

Многумина ќе ви кажат: „Подобро е да молите за прошка, отколку да прашате за дозвола“.

Немојте да си го трошите времетo на чекање некој друг да ви каже дали е во ред да ги следите вашите соништа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Секој од нас доаѓа до период во кој се соочува со криза во својата кариера, кога ќе наидат такви периоди потсетете се дека за се…

 • Колку е опасно прекувременото работење?!

  Колку е опасно прекувременото работење?!

  Имено, од 57.000 испитаници, дури 70% од нив работат и кога ќе дојдат дома по работната смена, а тоа може негативно да се одрази на…

 • Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Кога станува збор за животот и кариерата, од суштинско значење се краткорочните цели иако во тој поглед се доста потценувани, бидејќи луѓето целото внимание го…

 • Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Иванка Трамп во едно излагање ја откри тајната на успехот, погледнете што таа ги посоветува сите оние кои сакаат да успеат на полето кариера. Поранешната…

 • Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите имаат поголема самодоверба и афинитети кон сексот, додека бринетите се поуспешни, психолозите направија неколку истражувања со цел да се дознае односот помеѓу бојата на…

 • Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Пред да го напуштите работното место, по завршувањето на работните часови, постојат неколку нешта кои треба да ги направите… 1. Листа Направете листа од сите…

 • Пофалбите се излезени од рајот!

  Пофалбите се излезени од рајот!

  Можат да се упатат со помош на зборови, но тоа може да биде и прегратка, топол поглед или стисок на раката. Најчесто очекувањата и пофалбите…

 • Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Неодамна е спроведено истражување кое покажува дека одредени видови на работа можат сериозно да му наштетат на човековото здравје. Со истражувањето се опфатени околу 1.600…

 • Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување…

 • Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Да бидете надредени значи да бидете пример за другите. Истовремено, тоа што сте надредени не значи дека може да барате што ќе посакате од своите…