Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

„Што е за вас идеална работа“? – Како да одговорите на ова прашање

Време: 14:19

Датум: September 11, 2017

Категорија: КАРИЕРА

На разговорот за работа не е толку едноставно да одговорите на прашањето за иделано работно место. Пред се, многу е голема шансата работата на која сте се пријавиле всушност да не е она што го сметате за идеално.

Работодавците на разговорот за работа се обидуваат да сфатат дали ги имате вештините кои се потребни за обавување на работата. Дополнително ги интересира колку сте мотивирани за обавување на понудената работа. Затоа не би било мудро да се објаснувате како понудената позиција не одговара на ваша идеја за иделна работа. Наместо тоа, обидете се да го поврзете вашиот одговор со деловната позиција на која сте се пријавиле.

Што да спомнете?

Би било идеално кога идеалната работа би можеле да ја опишете користејки референци од некои елементи од понудената работа. Размислете што најдобро ви одговара. Уживате во решавањето на проблемите и конфликтите? Совршено функционирате под притисок? Сакате да бидете во контакт со луѓето? Проучете го огласот за работа и обидете се да пронајдете поклопувања. Ако ги пронајдете, на добар пат сте.

Вашиот одговор не мора да содржи конкретна деловна позиција. Можете да наведете одговорности за кои би сакале да се дел од вашиот опис на работното место, вештини кои сакате да ги користите или тип на корпоративна култура која најмногу ви одговара.

Доколку некои наводи можете да ги поткрепите со примери од работата која претходно сте ја објавувале, вашето објаснување ќе има поголема тежина. Истовремено, тоа ви е прилика да ги наведете своите најголеми предности.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…