Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

6 реченици кои ќе ви помогнат да престанете да се плашите од предизвиците

Време: 13:24

Датум: September 11, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Шелби Скрхак директор на сектор за дигитални содржини и социјални медиуми за сајтот „Success“ говори за тоа колку, и покрај големата кариера е уплашена пред некои предизвици и ни претстави шест реченици од успешните луѓе со кои успева да го победи тој страв.

1. „Не чекајте да биде се како што треба. Никогаш нема да биде се совршено. Секогаш ќе постојат предизвици, препреки и лоши услови за почеток. Па што? Почнете сега. Со секој чекор кој ќе го направите ќе бидете посилни и појаки, се повеќе вешти, со дополнителна самодоверба и дополнително успешни“ – Марк Виктор Хансен.

2. „Говори погласно. Верувај во себе. Ризикувај“ – Шерил Сандберг.

3. „Пасивноста создава сомнеж и страв“. Акцијата раѓа самодоверба и храброст. Ако сакате да го победите стравот немојте да седите дома размислувајќи за тоа. Излезете надвор и бидете зафатени“ – Дејл Карнеги.

4. „Сите добри говорници некогаш биле лоши говорници“, Ралф Валдо Емерсон.

5. „Работи најдобро што знаеш додека не станеш подобар. Кога ќе бидеш подобар, работи уште подобро“, Маја Ангелоу.

6. „Запомни дека си похрабар отколку што мислиш, посилен отколку што изгледаш и попаметен отколку што мислиш“ Кристофер Робин.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…