Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Како до посреќен деловен живот

Време: 14:09

Датум: September 7, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Сте ја изгубиле мотивацијата за работа? Понекогаш ако направиме мали промени можеме не само да го подобриме задоволството, туку и квалитетот на работа, а со тоа за да ги зголемиме и шансите за унапредување. Следат неколку совети…

Истражувајте ги своите идеи

Младите луѓе често имаат добри идеи, но сметаат дека не се на положба на која би можеле да ги спроведат. Обидете се да ги презентирате вашите идеи и проблеми со кои се среќавате на секој состанок. Само поради тоа што досега не сте го направиле тоа, не значи дека не треба да го направите ниту понатака, и дека вашето мислење не е важно.

Оставете ја работата на работа

Кога ќе ја напуштите канцеларијата дајте си одишка. Во попладневните часови не размислувајте за работата туку концентрирајте се на семејството, пријателите, партнерот, размислувајте за свадба, излегување, иднината, вратете се во минатото… На тој начин ќе ја подобрите вашата деловна ефикасност, бидејќи секое утро ќе го започнете свежи и одморени од работа.

Не паѓајте во рутина

Ако секој ден ви е ист и работата само ја одработувате за да добиете плата, по некое време би можеле да си помислите дека работата ви е губење на времето. Размислувајќи позитивно на работа ќе бидете попродуктивни и полесно ќе се искачувате по скалилата.

Прифатете ги предизвиците

Кога ќе се појави некој предизвик прифатете го, наместо да го префлите на некој друг. Направете план за работа, завземете позитивен став и преземете акција.

Во канцеларијата додадете малку шарм

Без оглед дали се работи за некои интересни налепници, фотографии од семејството или свежо цвеќе, колку вашето опкружување ќе си го направите поубаво за вас, автоматски ќе се чувствувате подобро.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…