Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Како да изгледате полни со самодоверба на деловниот состанок

Време: 13:01

Датум: September 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Вашиот говор на телотo многу зборува за вас. Следете ги овие совети за да успеете да зрачите со самодоверба на деловните состаноци…

1. Не мрдајте постојано

Избегнувајте го цупкањето со нозете, тропањето со прстите, играњето со косата и сличните потези кои им испраќаат сигнал на соговорниците дека сте вознемирени.

2. Не ги прекрстувајте рацете

Не ги прекрстувајте рацете во текот на разговорот, бидејќи тоа на соговорникот му дава знак дека ставате „гард“. Отворете се и бидете потристапни, така позитивно ќе делувате на лицето со кое сте на состанок.

3. Заземете павилен став со телото

Ако стоите или седите исправено, ќе делувато посамоуверено, дури и ако не е тоа така. Но, немојте да претерувате – седете исправено, но немој да бидете премногу крути, обидете се да делувате поприродно.

4. Забавете ги движењата

Брзото одење, брзото зборување и брзите движења прават да изгледате и да се чувствувате напнато.

Забавете и опуштете се. Забавениот начин на движење прави да изгледате самоуверено.

5. Разведрете се

Насмевнете се, но не обидувајте се постојано да бидете смешни. Бидете весели, но не изигрувајте комичар. Луѓето кои постојано се шегуваат (особено на своја сметка), изгледаат несериозно.

6. Одржувајте контакт со очите

Ако не го гледате соговорникот во очи, ќе изгледате нервозно и уплашено. Но, од друга срана, премногу гледање во очи може да изгледа и помалку чудно. Гледајте ги луѓето во очи, но немојте константно да зјапате во нив, туку повремено оттргнете го погледот настрана.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…