Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Tip of the week: Затоа што сите така прават!

Време: 12:47

Датум: август 17, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Зошто поминуваш среде улица, а не на пешачки?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не ги изми садовите во канцеларија?! – Затоа што сите така прават!

Зошто го фрлаш сметот на улица, а не во канта?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не го пополни документот на работа?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не ја заврши таа активност?! – Затоа што сите така прават!

Зошто во банка се туркаш преку ред?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не застануваш на пешачки?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не го собра изметот од кучето?! – Затоа што сите така прават!

Зошто земаш мито?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не го раскренеш бирото?! – Затоа што сите така прават!

 

Затоа што сите така прават! – најлесниот изговор или правило зад кое се кријат голем број оправдувања.

Сум бил во ситуација кога нешто нема да се заврши како што треба, од мене или од некој друг, и да си дадеме одговор или изговор дека – така прават сите. Ова го правиме бидејќи ни е полесно, не мрзи, не ни се троши енергија и време, не сме свесни за последиците (мала одговорност), се срамиме да бидеме различни од другите (прифатени од другите), зошто сме лесно поводливи или помалку морални, т.е. дека сме големи конформисти.

Нашиот мозокот е мрзелив. Секогаш ќе го бара полесниот пат и начин како да направи нешто. Ние го користиме овој изговор, бидејќи некогаш за да ги направиме работите како што треба, ќе ни бидат потребни повеќе време, пари, енергија или менување на нашите принципи, ставови и навики. Некои истражувачи велат, ако видиме некое дрво со јаболка ние ќе решиме да ги собираме оние што се најдолу, најлесно достапните. Дури и ако видиме дека тие што се погоре се подобри, нашиот мозок ќе најде изговор дека сепак изборот ќе биде лош, ако посегнеме по нив. Или, доколку ни е тешка некоја работата/активност, наместо да си кажеме „тешко е, но учам или вреди да се трудам повеќе”, нас полесно ќе ни биде да решиме да се откажеме.

Што е потребно да направиме и имаме на ум со цел да го намалиме користењето на овој изговорот: 

 1. Тешко е: мора да сфатиме дека навистина е тешко да се оди по патот по кој се оди поретко. Ако повеќето ги кршат правилата и законите, и психолошки и социјално е потешко да одиме по правилниот пат.
 2. Да ја развиваме нашата индивидуалност: тоа значи да го следиме нашето срце. Ако некогаш го искористиме овој изговор тоа значи дека не се чувствуваме сигурно во себе и се криеме позади групата.
 3. Да имаме став/принцип: Ние за да бидеме социјално прифатени понекогаш правиме работи што ги прават другите, а нам не ни се допаѓаат. Бидете истрајни во вашите принципи и етика на работа и живеење.
 4. Да не потклекнеме на влијанието од другите: понекогаш сите прават нешто, но ние знаме дека тоа не е добро. Но, ако не го направиме другите ќе ни се смеат или нема да бидеме прифатени од групата. Треба да се балансира со другите, но јас секогаш одбирам (доколку знам дека сум во право или тоа е нешто позитивно) да останам на своето.
 5. Да бидеме различни од другите: сите ние сакаме да сме различни од другите, а сепак правиме работи што ги прават сите. Со помалку користење на овој изговор, ние сме веќе различни.

Тешко е да смениме нешто радикално во однос на ова правило на макро ниво, но она што може да направиме е да се смениме себеси во однос на тоа, да се криеме што помалку зад овој изговор.

Немојте да бидете како другите, бидете како третите, четвртите или петтите!

 

Со успех во промените,

Петар Лазаров

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com   

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…