Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Поради санкциите кон Русија ќе касни изградбата на гасоводот во Европа

Време: 12:21

Датум: август 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Новите протурски санкции кои ги воведе САД ја нарушуваат кредитната способност на Газпром и неповолно влијаат на роковите за изградба на гасоводот Северен тек 2 и Турски тек, а на Украина и отвораат можност за зголемување на транзитните такси за рускиот гас, се вели во проценката на Moody’s, пренесуваат руските медиуми.

На крајот на 2019 година истекува договорот на Газпром со Украина за проток на гас, а Moody’s оценува дека американскиот закон за санкциите би можел да ја ослаби преговарачката позиција на руската компанија во преговорите за новите транзитни тарифи.

„Слабеењето на преговарачката позиција на Газпром може да ги зголеми неговите транзитни расходи“, наведува Moody’s.

Украинските гасоводи не задоволуваат

Украинците неколку пати истакнуваат дека нивните гасоводи не се во задоволителна состојба, при што украинскиот министер за енергетика Игор Насалик изјави дека Уктрансгаз би можел да се соочи со технички проблеми поради намалување на инвестициите во модернизацијата.

За крајот на август договорени се консултации со Европската комисија и руското Министерство за енергетика за протокот на гас преку Украина, но ЕК предложи тоа да се одложи за октомври.

„Состојбата на украинскиот гасовор е таква што никако не може среднорочно и долгорочно да се гарантира сигурно снабдување на европските потрошувачи преку украинската рута“, изјави челникот на Газпром, Алексеј Милер.

Тој додаде дека слични оценки од Украина ја докажуваат потребата за воспоставување на алтернативни гасни правци

Санкциите го кочат Турскиот тек и Северниот тек 2

Но, тоа воопшто не е едноставно. Moody’s нагласува дека санкциите можат да ја закочат реализацијата на Северен тек 2 и Турски тек, кои Газпром имаше намера да ги заврши до крајот на 2019 година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…

 • Се уште не се знае колку дополнително ќе чини автопатот Кичево-Охрид

  Се уште не се знае колку дополнително ќе чини автопатот Кичево-Охрид

  Се уште не се знае колку дополнително ќе чини изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Во моментот се преговара за дополнителните активности кои не биле…

 • До крајот на месецов завршува инсталацијата за електронска наплата на патарините

  До крајот на месецов завршува инсталацијата за електронска наплата на патарините

  До крајот на месецов се очекува да заврши инсталирањето на електронскиот систем за наплата на патарините, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта…

 • Предлог-завршната сметка на буџетот за минатата година на денешната владина седница

  Предлог-завршната сметка на буџетот за минатата година на денешната владина седница

  На дневен ред на денешната 75. владина седница, која треба да започне точно напладне, меѓу другото, е предлог-завршната сметка на буџетот за 2017 година со…

 • График на денот: Каде точката за пенал е најскапа?

  График на денот: Каде точката за пенал е најскапа?

  21-вото Светско фудбалско првенство започна на 14-ти јуни, а навивачите од целиот свет се загледаа во телевизорите гледајќи ги нивните омилени тимови. Консултантската компанија „Knight…