Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Чекори кои ќе ве направат поголем ентузијаст

Време: 10:47

Датум: август 12, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Ентузијазмот е особина која се учи, негува и која бара време и голема волја…

Зошто ви е потребен ентузијазмот?

Затоа што го прави животот поубав, позабавен и воедно е спас од апатија, досада и меланхолија, болести на модерното време. Ентузијазмот ги прави животните ситуации возбудливи и инспиративни, а вашиот живот активен. Што и да замислите ентузијазмот е двигател кој ќе покрене добра волја и енергија. Што и да сте наумиле ќе се случи многу побрзо и полесно, отколку кога сте депресивни.

Чекори кои ќе ве направат поголеми ентузијасти:

1. Пронајдете го она што ви се допаѓа и што ве интересира. Активноста која ви носи среќа и задоволство е задолжителна состојка од ентузијазмот. Поминувањето повеќе време работејќи ги нештата кои вас ве возбудуваат, ќе ве оддржи во ентузијастичко расположение.

2. Пронајдете позитивна страна во ситуациите кои не изгледаат така. Доволна е трошка оптимизам и веќе сте на вистинскиот пат. Секогаш ќе ви биде полесно да се снајдете во неблагодарните ситуации со позитивниот став.

3. Добри вибрации од другите луѓе. Колку повеќе време поминувате со позитивни луѓе, толку поголеми се шансите и вие да ги промените ставовите и да бидете попозитивни. Како што е и во спротивниот случај логично дека ќе бидете се, само не ентузијасти и расположени.

4. Енергија на високо ниво. Редовен сон, хранете се здраво, внесете доволно течности, бидете физички и ментално активни.

5. Внимателно со информациите кои пристигнуваат до вас. Избегнувајте ги негативните информации, негативните луѓе кои постојано се жалат и имаат песимистичен став, како и црната хроника, која порано или подоцна „ќе го потроши“ вашиот ентузијазам.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Секој од нас доаѓа до период во кој се соочува со криза во својата кариера, кога ќе наидат такви периоди потсетете се дека за се…

 • Колку е опасно прекувременото работење?!

  Колку е опасно прекувременото работење?!

  Имено, од 57.000 испитаници, дури 70% од нив работат и кога ќе дојдат дома по работната смена, а тоа може негативно да се одрази на…

 • Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Кога станува збор за животот и кариерата, од суштинско значење се краткорочните цели иако во тој поглед се доста потценувани, бидејќи луѓето целото внимание го…

 • Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Иванка Трамп во едно излагање ја откри тајната на успехот, погледнете што таа ги посоветува сите оние кои сакаат да успеат на полето кариера. Поранешната…

 • Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите имаат поголема самодоверба и афинитети кон сексот, додека бринетите се поуспешни, психолозите направија неколку истражувања со цел да се дознае односот помеѓу бојата на…

 • Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Пред да го напуштите работното место, по завршувањето на работните часови, постојат неколку нешта кои треба да ги направите… 1. Листа Направете листа од сите…

 • Пофалбите се излезени од рајот!

  Пофалбите се излезени од рајот!

  Можат да се упатат со помош на зборови, но тоа може да биде и прегратка, топол поглед или стисок на раката. Најчесто очекувањата и пофалбите…

 • Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Неодамна е спроведено истражување кое покажува дека одредени видови на работа можат сериозно да му наштетат на човековото здравје. Со истражувањето се опфатени околу 1.600…

 • Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување…

 • Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Да бидете надредени значи да бидете пример за другите. Истовремено, тоа што сте надредени не значи дека може да барате што ќе посакате од своите…