Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

ЕУ со нови мерки против кинескиот увоз на челик

Време: 14:09

Датум: август 11, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европската унија воведе антидампинг давачки врз челичните производи од Кина во износ меѓу 17,2 и 28,5 проценти во зависност од компанијата извозник, пренесе „Ројтерс“. Одлуката е објавена во Службениот весник на ЕУ.

Мерката ќе покрие до 28,5% од штетите од челичните материјали од Кина. Одлуката беше донесена по осуммесечна истрага на комисијата по што е утврдено дека производите се продаваат по дампинг цени во Европа.

Должност е за период од шест месеци. Европската комисија наведува дека станува збор за извоз на прокат од железо, челик и челични легури. Големината на должност е во зависност од големината на кинеските компании извозници, кои се согласиле да обезбедат информации на ЕК за параметрите на своето цени во истрагата што продолжува од октомври 2016-та година.

За помалите извозници кои не ги доставиле своите податоци на Европската комисија, е утврдена просечна царина од 23,5 проценти.

„Привремениот заклучок е дека наметнувањето на мерките ќе придонесе за обновување на индустријата на ЕУ, а зголемувањето на цените ќе и овозможи повторно да победува“, се вели во одлуката на ЕК.

Повод за истрагата е жалбата од 25-ти октомври 2016-та година од страна на членовите на Европската асоцијација на производители на челик (Eurofer), вклучувајќи ги „ArcelorMittal“, „ThyssenKrupp“ и „Tata Steel Europe“. Во неа се истакнува дека кинеската челична продукција се испорачува во ЕУ по цени под цената на чинење од европските производители.

ЕК признава во својата изјава дека мерките се воведени со известување на економската ситуација и вработеноста во челичната индустрија на ЕУ, а не само врз основа на анализата на пазарот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…

 • Се уште не се знае колку дополнително ќе чини автопатот Кичево-Охрид

  Се уште не се знае колку дополнително ќе чини автопатот Кичево-Охрид

  Се уште не се знае колку дополнително ќе чини изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Во моментот се преговара за дополнителните активности кои не биле…

 • До крајот на месецов завршува инсталацијата за електронска наплата на патарините

  До крајот на месецов завршува инсталацијата за електронска наплата на патарините

  До крајот на месецов се очекува да заврши инсталирањето на електронскиот систем за наплата на патарините, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта…

 • Предлог-завршната сметка на буџетот за минатата година на денешната владина седница

  Предлог-завршната сметка на буџетот за минатата година на денешната владина седница

  На дневен ред на денешната 75. владина седница, која треба да започне точно напладне, меѓу другото, е предлог-завршната сметка на буџетот за 2017 година со…

 • График на денот: Каде точката за пенал е најскапа?

  График на денот: Каде точката за пенал е најскапа?

  21-вото Светско фудбалско првенство започна на 14-ти јуни, а навивачите од целиот свет се загледаа во телевизорите гледајќи ги нивните омилени тимови. Консултантската компанија „Knight…