24 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот се преполови, што следува?

Биткоинот се преполови, што следува?

Се случи она што се најавуваше, биткоинот се подели, и се роди новата валута bitcoin cash (BCC).

Неа ја лансираа оние кои не беа задоволни од понудените решенија за апдејт блокчејнот.

Нивниот BCC наводно го зголемува капацитетот на биткоин мрежата за 8 пати во еден чекор.

Мислењата исто така беа поделени, за тоа што би можело да биде последица на ова делење, така што едни прогнозираа раст, други пак, пад на валутата.

Но, изгледа дека ништо значајно не се случи. Имено, цената на биткоинот, утринава остана речиси иста.

Она што е неизвесно е иднината на BCC.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП