21 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАТурција исто така, планира да бара гас крај Кипар

Турција исто така, планира да бара гас крај Кипар

Турција се подготвува за план Б за Кипар, откако пропаднаа последните преговори за обединување на Кипар, соопшти грчкото издание „Катимерини“, повикувајќи се на свои извори.

Од Министерството за енергетика на северниот дел на поделениот остров коментираа пред изданието дека Турција исто така, планира да инсталира платформи за истражување на брегот на Кипар за природен гас.

Во прилог на тоа турски дипломати подготвуваат план да ги поканат грчките Кипарци да се вратат во напуштените области, како на пример во соседството „Вароша“ во Фамагуста, и да живеат под администрацијата на кипарските Турци.

Последните преговори за обединување на Кипар, за кои се полагаа големи надежи, пропаднаа во почетокот на јули и покрај активната улога на генералниот секретар на ОН, Антониу Гутериш. Потоа спорот се пренесе кон природните ресурси и правото да се проучува и екстракцијата на природен гас во крајбрежните области на островот.

Потоа Анкара ги предупреди сите енергетски компании, кои испитуваат за природни ресурси околу Кипар дека ќе загубат го „пријателскиот однос“ на Турција. Иако овие закани експлоатацијата околу островот почнаа без одлагање, иако внимателно следени од воени бродови на Турција.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП