Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Tip of the week: Што ако сте на погрешен пат?

Време: 11:16

Датум: јули 20, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Искрено, не знам како би можеле да ви помогнеме, но можеме да најдеме начин и да укажеме. Сигурно имате околу вас, барем неколку од нив, за кои знаете дека се на погрешен пат, но како да им помогнете?

Животот е краток и секој момент од него е важен и незаменлив. Голем број од нас трошат време на „непотребни” работи кои, пак, ни го одземаат времето за поважните работи. Додека си трепнал, времето поминало, а најстрашно е што не можеш да го замениш или да го вратиш назад.

Затоа, еве ви неколку совети што ќе ви помогнат кога треба да одлучите, дали навистина сте или не на погрешен пат и што да правите:

 • Речиси сите одлуки кои сте ги донеле, претходно некој друг ги донел за вас – направете ретроспектива за одлуките што сте ги донеле вие и колку од нив се навистина ваши. Немојте да ги менувате, откако ќе ги дознаете дека тие одлуки, всушност не сте ги донеле, туку обрнете внимание на наредните. Имајте малку самодоверба и борете се за она што го сакате вие, а не другите.
 • Комфорна зона – веќе подолго време или цело време сте во комфорната зона! Е, па, излезете од неа. Немојте да правите нагли чекори туку пополека преземајте работи за кои немате толку големо искуство и почнете да ги исполнувате. Бидете отворени за нови работи.
 • Полесниот пат – полесниот пат не е секогаш и навистина полесен. Тоа е само патот кој сте го научиле и најлесно е да ги исполнувате задачите според некој шаблон. Исто како и претходната точка, менувајте се, учете нови работи!
 • Постојано се прашувате: зашто го правам ова? – Ама, ако се двоумите во некоја работа што ја работите, тогаш размислете зашто ја правите. Дали вреди или не да се инволвирате во неа или е навистина време да престанете да ја обавувате таа задача. Под прекин на задачата мислам на: ваша замена, промена во пристапот, па и навистина прекинување! Понекогаш е подобро навистина да прекинете и да не се измачувате и вие самите и вашите најблиски (колеги, пријатели, семејство…).
 • Сте започнале милион работи, а ниедна не ви е завршена – се брои што е завршено, а не што е започнато! Во животот, пасијата е таа која ги започнува работите, но посветеноста е таа што ги завршува!
 • Работите напорно, а немате прогрес – приоретизирајте ги работите. Делегирајте каде што можете, соработувајте каде што можете. Не бидете тврдоглави. Работете ефикасно!
 • Вашите најблиски ве немаат видено одамна – ако во вашиот живот, не поминувате доволно (квалитетно) време и со други луѓе (вклучително и вашите домашни љубимци), тогаш најверојатно поминувате премногу време на работа. Таа зависност е нездрава за еден нормален приватен и професионален однос. Повлекувањето од оваа состојба, за кратко или за подолг период, може позитивно да влијае на односот врз работа, но и на односите со вашите блиски.
 • Немате позитивно влијание врз околината – целата оваа ситуација ве довела до толкав негативизам што тој се манифестира и на вашиот однос со речиси сите. Не може сите да ви се криви, а вие да сте најдобриот или секогаш да бидете во право! Тоа е едноставно невозможно. Тоа е само знак дека ширите негативизам и потребно е нешто да промените кај вас. Одмор, промена на пристапот кон работата, комуникацијата, прифаќање на советите од другите е само мал број работи кои може да ги направите.

Тешко е да си признаете дека сте на погрешен пат, но подобро е да признаете отколку да ви помине цел живот во бркање на нешто што никогаш нема да го постигнете. Во овие промени, ќе има многу жртви, но вие сте најголемата. Размислувајте малку за себе, па после и за другите.

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

 

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-consulting.com

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Не е ова писание за кумот, туку за името е. Не можам и да сакам да ја завртам главата или да ја ставам во песок…

 • Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Имав можност да учествувам на еден семинар (службено) и таму еден уважен хрватски професор ни раскажа за експериментот со пет мајмуни. Оди отприлика вака. Во…

 • Мисла на неделата –УА свиркачи

  Мисла на неделата –УА свиркачи

  Не, не е овонеделниов напис за политика или никакви закони или слично. Туку е против прекумерната употреба на автомобилските свирки (сирени) во секојдневниот сообраќај и…

 • Мисла на неделата – Морален распад

  Мисла на неделата – Морален распад

  И си беше една ТВ презентерка која затаила данок. Се покаја си плати казна и никому ништо. Си беше и еден доктор кој призна (откако…

 • Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Во (веќе далечната) 2006-та година бев на годишен одмор во Република Албанија. Интересно ми беше што на самата плажа на поедини места имаше бункери.  Да,…

 • Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

  Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

  Во насока на подржување на јавната расправа околу воведување на прогресивен данок на добивка е и овонеделната Мисла на неделата со што сакам да го…

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…