Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Велика Британија призна писмено дека ќе мора да плати за Brexit

Време: 16:04

Датум: јули 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Велика Британија за прв пат призна во писмен документ дека ќе мора да плати финансиски средства на Европската унија при излегувањето од блокот, обидувајќи се да го смири спорот над т.н. сметка за „Brexit“, коментира „Bloomberg“.

„Владата јасно покажа дека ќе работи заедно со ЕУ, за да утврдиме праведно решавање на правата и обврските на Велика Британија како земја членка која излегува“, рече заменик-министерот за „Brexit“, Џојс Анелеј, член на Домот на лордовите, кој во четвртокот во писмена изјава пред парламентот во која експлицитно се зборува за „финансискиот договор“ со ЕУ. „Владата признава дека Велика Британија има обврски кон ЕУ, и ЕУ кон Велика Британија, кои ќе останат по повлекувањето на Велика Британија – и тие треба да бидат решени“.

Т.н. сметка за излегување на Велика Британија стана едно од најконтроверзните прашања во преговорите за „Brexit“, а според медиумите износот може да достигне 100 милијарди евра. Премиерот Тереза ​​Меј треба да постигне согласност со своите колеги од ЕУ за плаќањето, бидејќи тоа е една од трите сфери, заедно со правата на граѓаните и границата со Ирска, на кои ЕУ бара „доволен напредок“, пред да започнат преговори за идната врска на Велика Британија со блокот.

Изјавата на Анелеј се сложуваа со воинствен тон на министерот за надворешни работи, Борис Џонсон од пред само два дена. Одговарајќи на прашања пред парламентот, тој се согласи со евроскептик од Филип Холобоун кој предложи министерот за надворешни работи „јасно да покаже на ЕУ дека ако тој (сојузот) сака и еден денар повеќе“ од Велика Британија како дел зделката за „Brexit“, ЕУ „може да си ја гледа работата“. Џонсон одговори дека „сумите кои сум ги видел и сакаат од оваа земја ми изгледаат изнудвачки и сметам дека“ да си ја гледаат работата „е апсолутно соодветен израз“.

Премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел изјави на 29-и април дека сумата ќе биде 40 или 60 милијарди евра. Иако медиумите претпоставуваат повисока сума, главниот преговарач на ЕУ Мишел Барние не објави јавно конкретна бројка.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ССК кон кампањата на ООН: Креативноста и иновативноста се богатсво на нациите

  ССК кон кампањата на ООН: Креативноста и иновативноста се богатсво на нациите

  Како дел од кампањата со која за прв пат годинава ширум светот се одбележува Светскиот ден на креативност и иновативност 21 април и Светската недела…

 • Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

  Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

  Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвенции за сончеви колектори и ПВЦ или алуминиумски прозори, соопшти денека министерот за економија…

 • Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

  Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

  Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд на овонеделните состаноци во Вашингтон ги разгледуваат опциите за идно отпишување на долгот…

 • Раст на туризмот – Македонија најитересна за соседите

  Раст на туризмот – Македонија најитересна за соседите

  Туризмот оди во нагорна линија – државната статистика мери раст и на бројот на гости и на остварените ноќевања. Бизнисмените од овој сектор се жалат…

 • После долго време, франкот повторно опадна!

  После долго време, франкот повторно опадна!

  Еврото на одреден период „флертуваше“ на ниво од 1,24 долари, но приносите на долгорочните американски обврзници пружија подршка на доларот. Со тој потег единствената валута…

 • Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

  Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

  Владата во извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките од УНЕСКО целосно ја игнорира препораката за мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации во Охридскиот…

 • „Копачите“ губат пари при цена на биткоинот под 8.600 долари

  „Копачите“ губат пари при цена на биткоинот под 8.600 долари

  Ако цената на биткоина не се врати барем на ниво од 8.600 долари, „копачите“ на виртуелната валута ќе продолжат да се во загуба, покажа анализата…

 • Санкциите на Русал почнуваат да ја загрижуваат германската индустрија

  Санкциите на Русал почнуваат да ја загрижуваат германската индустрија

  Германија ги упати првите алармантни сигнали за тоа дека американските санкции против еден од најголемите производители на алуминиум ќе нанесат штета надвор од Русија. Политичарите…

 • За развој на социјалното претприемаштво потребна е континуирана поддршка, порачуваат аналитичарите

  За развој на социјалното претприемаштво потребна е континуирана поддршка, порачуваат аналитичарите

  Одржливоста на социјалните претпријатија сè уште претставува предизвик за регионот, вклучително и за Македонија. Без обезбедување континуирани инвестиции и формирање соодветни финансиски инструменти за нивен…

 • График на денот: Во што инвестираат Русите во Велика Британија?

  График на денот: Во што инвестираат Русите во Велика Британија?

  Девет од 25-те Руси според Индексот на милијардери на „Bloomberg“ имаат акции во најмалку една актива во Велика Британија. И не станува збор за било…