Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Важни нешта кои можете да ги забележите кај секој голем лидер

Време: 13:24

Датум: July 14, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Ако подобро размислите за специфичното однесување кое ги карактеризира големите лидери, ќе сфатите дека не постои единствен модел. Сепак, можат да се издвојат некои основни црти кои се однесуваат на секој голем лидер.

1. Знаат, без двоумење, дека нивните чувства произлегуваат од тоа како мислат, а не од тоа како се чувствуваат

Која била главната причина што Мартин Лутер Кинг бил еден од најголемите лидери на сите времиња? Знаел дека неговите чувства поттикнуваат од длабочината на неговата душа. Големите лидери во себе бараат објаснувања. Тоа им овозможува појасно да ги согледаат работите, што е навистина потребно доколку сакате да ги мотивирате другите околу вас.

2. Не ги осудуваат другите

Правилото е едноставно: кога и судите на некоја друга личност, вие повеќе говорите за себе отколку за тоа лице.

Големите лидери знаат дека, кога мислите им се помешани, кога се несигурни или вознемирени, дека тогаш не се способни да донесат големи заклучоци.

3. Ги поттикнува инспирацијата, а не очајот

Без оглед колку некој се труди, ако не ја разбере суштината на чувствата, многу често во одредена акција ќе предизвика очај, а тоа значи дека ќе западне во ситуација во која работите ги гледа искривено. Во лидерството најважно е да имате инспирација, кога се чувствувате слободно и непотиснато.

4. Единствени се

Не вреди да ги копирате другите. Големите лидери реагираат спонтано и природно, а тоа не може да се имитира.

5. Свесни се дека зборовите не се важни, туку состојбата на умот

Знаат многу добро дека не е важно она што е кажано, туку состојбата на умот и свеста со кои се говори.

Нивните зборови се ехо на она што го чувствуваат, а позитивните чувства поттикнуваат од позитивната состојба на умот.

6. Патуваат до целта

Големите лидери сфаќаат дека постигнувањето на целите не значи и достигнување на среќа или дека повеќе вредат поради тоа. Наместо тоа, тие повеќе уживаат во патот кон остварување на целта, отколку во самата цел.

7. Го сакаат својот ближен

Сакајте ги другите, и сакајте наместо нив. Според нив, способноста да сакаме значи дека имаме чисто срце и ум.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…