Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Необичен трик кој ќе ви помогне да ја добиете довербата од другите

Време: 13:54

Датум: July 13, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Гледањето длабоко во очите на вашиот соговорник е одличен трик. Според најновото истражување, луѓето повеќе им веруваат на луѓето со проширени зеници.

Во истражувањето кое го водеше Маришка Крет, доктор по науки на Универзитетот Леиден, 69 студенти играле инвестициска игра во која гледале кратки видео клипови од нивните идни „деловни партнери“. Снимките всушност претставувале изменети слики од пар очи, кои биле проширени, стеснети или нормални на неколку секунди

Потоа, учесниците мроале да одлучат дали да инвестираат пет евра или нула евра во своите „партнери“. Истражувачите им објасниле дека во случај на договор нивната инвестиција ќе се зголеми за 300 %, а партнерите ќе изберат кој процент од таа сума ќе им го вратат. (Одлуката за враќањето на парите ја донесувале истражувачите, бидејќи партнерите биле компјутеризирани фотографии од очи).

Резултатите покажале дека учесниците би им дале пари на партнерите со проширени зеници, особено на лицата кои изгледале среќно. Истражувачите овие налози ги тумачат преку зголемената волја на учесниците да им веруваат на луѓето со проширени зеници.

Крет вели дека е невозможно самоволно да ги проширите или стесните зениците.Но, друго истажување покажа дека само замислувањето дека сте во темна соба може потсвесно да ги натера зениците на ширење, за тие да примат повеќе светлина.

Овој трик може да биде корисен кога имате чувство дека некој ви верува – замислете се себе во темница и надевајте се дека вашиот партнер ќе ја забележи промената во очите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…