Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Немате доволно време за сите задачи? Организирајте се на поинаков начин!

Време: 13:04

Датум: July 12, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Дали често ви се случува да се пожалите дека денот нема доволно часови за да си ги завршите обврските? Додека другите околу вас, во истиот рок завршуваат неколку работи повеќе, не дозволувајте вашето време да помине запрашувајќи се како тие го изведуваат тоа.

Почнете да ги согледувате и поправате своите грешки, а сето тоа ќе резултира со многу поголем слободен период за социјализација и забава. Одлуката како ќе го потрошите работното време е ваша, но сепак еве неколку работи кои треба да ги земете предвид за подобра организација на денот.

Не ги прифаќајте сите задачи само вие

Една од најчестите грешки, е да прифатите задача која првично не ви била доделена вам. Научете се да кажувате не, во спротивно ќе го носите товарот кој не ви припаѓа, а вашата задача ќе тапка во место.

Дознајте ги вашите обврски

Како би можеле добро да се организирате, ако воопшто и не сте свесни колку и какви задачи треба да завршите. Направете список на се што е побарано од вас и дополнете го со вашите лични обврски. Само на овој начин секогаш ќе знаете до каде е полна чашата.

Не дозволувајте мешање на приватниот со професионалниот живот

Обидете се чувствата од приватните работи да ги тргнете на страна. Секоја криза на персонален план доведува до дезорганизација и хаос на работното место, што се одразува на вашата ефикасност и концентрација. Тоа со сигурност нема да му се допадне на вашиот шеф.

Не се заседнувајте

Никој не вели дека секоја секунда од работното време треба да ви е перфектно испланирана и концентрирана само на работата. Но, во никој случај не си дозволувајте да се заборавите сурфајќи на интернет или муабетејќи со колегите.

Имајте приоритети

Дали ви се случило откако ќе ви заврши работното време да сфатите дека денеска не сте завршиле ништо важно? Без разлика колку сте брзи и ефикасни, не треба да мислите дека ќе успеете да завршите сѐ на време. Секогаш акцентот на денот ставајте го на најважните и приоритетни нешта.

Довршувајте ги работите

Недовршената задача претставува дупла работа. Секогаш кога ќе започнете се нешто, завршете го пред да поминете на наредното. Не се обидувајте паралелно да вршите неколку работи, бидејќи доколку мислите дека така ќе завршите побрзо, се лажете себеси. Резултатот никогаш не е позитивен, а навраќањето и потсетувањето на претходното ќе ви одземе многу повеќе време.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…