Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.19%    GRNT 917.56 -0.21%    KMB 5,421.26 -0.95%    MPT 63,471.43 0.48%    MTUR 5,250.00 -3.67%    STB 1,043.41 -1.58%    TEL 303.00 -2.26%    

ЕУ има обезбедено 2,9 милијарди евра од помошта за бегалците за Турција

Време: 10:01

Датум: јуни 29, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

2,9 милијарди евра од помошта која ЕУ ја вети за бегалците кои во моментов се наоѓаат во кампови во Турција, веќе се обезбедени, објавија од Европската комисија (ЕК). За периодот 2016 – 2017-та година беа ветени вкупно 3 милијарди евра.

По договорот со Анкара веќе се потпишани 48 договори во вкупна вредност од 1,6 милијарди евра, а 811 милиони евра од средствата се платени до овој момент. До крајот на 2017-та година ќе бидат договорени и уште 714 милиони евра, дополнуваат од Брисел.

Еден од најважните проекти е во однос на социо-економската поддршка – подобрување на вештините на сириските бегалци и приемните центри во Турција. За овие проекти на бегалците се нудат јазични курсеви и обуки за други вештини. Последниот договор во таа насока е за 50 милиони евра и вклучува обука по турски јазик за бегалците, што ќе им помогне за полесно интеграција на пазарот на труд во земјата.

Европската финансиска помош беше ветена на Турција во 2015-та година. Тогаш двете страни се согласија Анкара да помогне за ограничување на бегалскиот притисок и нелегалната имиграција во Европа. Во замена ЕУ вети финансиска поддршка за обезбедување на подобри услови за бегалците.

Во периодот 2016 – 2017-та година треба да бидат доделени 3 милијарди евра за Турција – 1 милијарда евра од буџетот на ЕУ и 2 милијарди евра од земјите од заедницата.

Освен за подобрување на социјалните вештини на мигрантите, парите се насочуваат и кон подобрување на условите во центрите за сместување.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • МФ: Отсега може да се аплицира за субвенциониран станбен кредит по камата од 2,9%

  МФ: Отсега може да се аплицира за субвенциониран станбен кредит по камата од 2,9%

  Граѓаните отсега можат да аплицираат за новите и подобрени услови за субвенциониран станбен кредит. Со објава на законските измени во Службен весник стапуваат на сила…

 • Колку ќе ја чинат Европската унија новоизбраните пратеници?

  Колку ќе ја чинат Европската унија новоизбраните пратеници?

  Изборите за Европскиот парламент се завршени, а новите пратеници ќе ја чинат Европската унија цело богатство. За пет години, секој од 751 пратеници ќе добие…

 • Европски избори: ЕУ во следниот мандат ќе го водат народната партија и социјалдемократите

  Европски избори: ЕУ во следниот мандат ќе го водат народната партија и социјалдемократите

  Институциите на Европската унија во следниот мандат ќе го водат народната партија и социјалдемократите, но ќе мора да се вклучат и либералите, кои постигнаа голем…

 • Изутринава почувствуван земјотрес во Пехчево

  Изутринава почувствуван земјотрес во Пехчево

  Изутринава бил почувствуван земјотрес во околината на Пехчево со јачина од III степени според Европската макросеизмичка скала. Како што информира Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет…

 • Научниците ја решиja мистеријата: Накитот на Тутанкамон има вонземјанско потекло

  Научниците ја решиja мистеријата: Накитот на Тутанкамон има вонземјанско потекло

  Австралиските истражувачи ја решија загатката што повеќе од 100 години ги интригира научниците. Тие открија дека стаклото откриено во накитот на египетскиот фараон Тутанкамон е…

 • РКЕ првпат ќе ја одреди цената на горивата по новата методологија

  РКЕ првпат ќе ја одреди цената на горивата по новата методологија

  Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) веќе ја усвои новата методологија за пресметка на цените на нафтата и нафтените деривати и почнувајќи од денеска секој понеделник…

 • Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и…

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…